Ochrana pozemkov je v rozpore so zákonom
Primátor pozastavil aj výkon uznesenia, ktorým skupina poslancov okolo Miriam Šutekovej žiadala ochranu a prinavrátenie pozemkov do vlastníctva mesta Žilina.
Na základe schváleného uznesenia malo mesto „bezodkladne zabezpečiť zápis zákonných vecných bremien v prospech mesta na pozemky pod domami v lokalite za Vuralom“. Peter Fiabáne už počas rokovania tvrdil, že táto časť uznesenia je nevykonateľná, pretože mesto nevie zabezpečiť, aby kataster pozemky zapísal bezodkladne.
Navyše viaceré z pozemkov, u ktorých poslanci žiadali prechod do vlastníctva mesta, nikdy nevlastnilo.
Podľa primátora je schvaľovanie výsledkov verejného obstarávania mestským zastupiteľstvom v rozpore s ustanoveniami upravujúcimi proces verejného obstarávania a rovnako nie je v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní vybrať dodávateľa len na základe „referencií a skúseností“.
„Tu by som rád zdôraznil, že v prípade, že ak by predkladatelia materiálu spolupracovali pri príprave uznesenia s vedením mesta a príslušným odborom mestského úradu mohli by sme spojenými silami pokračovať v činnosti mesta s prípadnými návrhmi a dokumentmi, ktoré vlastnia predkladatelia. Takto sa téma pozemkov, ktoré nikdy ani neboli vo vlastníctve mesta, javí ako nástroj predvolebného boja, bez reálneho záujmu o hľadanie konštruktívnych riešení,“ napísal primátor.
Nebudú ani psie parky a výsadba stromov
Ako „pre mesto zjavne nevýhodné“, či nerešpektujúce kapacitné možnosti mestského úradu, primátor nepodpísal uznesenia o výstavbe psích parkov a tiež výsadbe drevín na území mesta.
„Hoci sa cieľ vysadiť 800 stromov javí bezpochyby ako ušľachtilý, znovu sa jedná o materiál, ktorý ignoruje personálne kapacity mestského úradu a má negatívny vplyv na realizáciu investičných akcií, ktoré sú vo vyššom štádiu rozpracovania a majú schválené krytie v rozpočte mesta, čo považujem za zjavne nevýhodné pre mesto a jeho občanov.“
Pozastavené je aj uznesenie, ktorým chceli poslanci podporiť poskytovanie poštových služieb v mestských častiach Trnové, Bytčica, Považských Chlmec a Brodno. „Je potrebné zdôrazniť, že primárnou úlohou samosprávy nie je vykonávanie podnikateľskej činnosti v oblasti poštových služieb, či inej oblasti podnikania. Analogicky by takto bolo možné požadovať prevádzkovanie iných podnikateľských činností, ktoré nie sú ochotné zabezpečovať podnikateľské subjekty z dôvodu nerentabilnosti, napríklad predaj potravín, a pod.“ dôvodí Fiabáne.
Posledným pozastaveným uznesením je: „Ohlasovaniu výrubov drevín a stromov na celom území mesta Žilina“. Podľa primátora totiž odporuje zákonu.
Primátor je ochotný rokovať, Cibulka požiada o právne preskúmanie
Na záver Peter Fiabáne poslancom zdôraznil, že je pripravený a ochotný komunikovať s každým prípravu akéhokoľvek materiálu a pomôcť so správne naformulovaným uznesením.
„Mojou podmienkou je, aby vaše materiály boli v dostatočnom časovom predstihu komunikované s pracovníkmi príslušných odborov a tými, ktorých sa uznesenie týka a súčasne, že budú rešpektovať kompetencie samosprávy, odborný názor príslušných pracovníkov mesta, kapacitné možnosti úradu a schválený rozpočet mesta v roku 2022.“
Poslanci môžu primátorovo veto prelomiť novým hlasovaním, avšak na opätovné schválenie budú, namiesto nadpolovičnej, potrebovať trojpätinovú väčšinu zo všetkých poslancov. To znamená, že za opätovné prijatie uznesení bude musieť hlasovať 19 poslancov z 31 členného zastupiteľského zboru.
Poslanec Peter Cibulka s postupom primátora nesúhlasí a je presvedčený, že nekonal v súlade so zákonom. „Postup primátora považujem za svojvoľné narušenie demokratického chodu zastupiteľstva a dávam ho na právne preskúmanie,“ vyjadril sa Cibulka pre Spravodajský portál 21.
Podrobnejšie sa budeme aj tejto téme venovať v Dueli SP 21, v ktorom budú v stredu 29. decembra o 15.00 hod diskutovať Peter Fiabáne a poslanec Branislav Delinčák. Livestream bude dostupný na Facebooku SP 21.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť