Utorok 16. 04. 2024 14:04:29 | Meniny má Dana, Danica

Správca Hradu Sklabiňa, Michal Svateník: Dvanásť rokov ničnerobenia zanechalo na hrade desivé stopy. Snažíme sa ich odstrániť (FOTOGALÉRIA + ROZHOVOR)

Slávnostné otvorenie expozície Memory 1944 v severnej bašte, ktorá je od roku 2020 v rekonštrukcii, sa uskutoční už v nedeľu 29. mája 2022 na Hrade Sklabiňa. Návštevníci budú mať jedinečnú možnosť nazrieť do izby posledného kastelána, Jozefa Pekára. O priebehu stavebných prác na severnej bašte a o tom, čo všetko si tieto práce vyžiadali, o ich financovaní a nielen o novo-otvorenej expozícii sme sa rozprávali s Michalom Svateníkom, správcom Hradu Sklabiňa. Foto: Miro Sabo Photography

Juliana Krčulová|27. máj 2022|17:05:55


Súvisiaci článok
Verejnosť bude môcť navštíviť severnú baštu hradu Sklabiňa už koncom mesiaca máj
Čítajte viac >

Kedy ste začali so stavebnými prácami na severnej bašte a čo všetko si tieto práce vyžiadali?

  • „So stavebnými prácami sme začali v roku 2020, hneď po odkúpení hradu a jeho vyčistení od náletových porastov. Práce si vyžiadali stavbu lešenia, začistenie starých murív, potom niekoľko mesiacov poctivej murárčiny, ktorá so sebou priniesla aj zdvíhanie kameňov niekedy aj o váhe sto kíl, niekoľko sedení s pamiatkarmi, zmeny v organizovaní práce kvôli počasiu a najmä kvôli korone, a obmedzeniam s tým spojenými. Vzhľadom na to, že nás je tu málo, tak cez víkendy sme mali niekedy aj nervy, keď bolo treba aj obsluhovať turistov, aj dohliadať na zvieratá, ktoré sa tu pasú, aj opravovať severnú baštu. Ďalším z problémov bolo, dostať sa k rezivu na krov, vzhľadom na problémy s dostupnosťou dreva na Slovensku v roku 2021. V neskorej jeseni sme dokončili pokladanie krytiny na strechy budovy, osadenie odkvapov a v zime sme budovu z vnútra omietli a vybielili vápnom. V jarných mesiacoch sme položili dlažbu, vyrobili vstupné dvere, osadili okná a zariadili expozíciu. Teraz je pripravená na prezentáciu širokej verejnosti.“

DSC_0015.jpg

Akou formou ste stavebné práce na severnej bašte financovali?

  • „Celá obnova bola financovaná z našich vlastných zdrojov a zo zdrojov vyzbieraných od návštevníkov hradu, za čo im nesmierne ďakujeme. Nežiadali sme a ani sme nepoberali žiadne dotácie z eurofondov, ani od ministerstva kultúry, ani zo žiadnych iných zdrojov. Našli sa, žiaľ, aj takí, ktorí nám nadávali za to, že tu vyberáme vstupné a urazene sa od brány otáčali a išli preč. Ponúkali sme im aj možnosť si vstup do hradu odpracovať, čo by im koniec-koncov zabralo asi hodinu ich času, no všetci to odmietli.“

Na čo sa môžu návštevníci tešiť v novo-otvorenej expozícii Memory 1944?

  • „V novootvorenej expozícii Memory 1944 budú mať návštevníci možnosť vidieť dobovo zariadenú izbu a kuchyňu posledného kastelána tohto hradu, taktiež aj modernú časť expozície so zbierkou nálezov vecí, najmä z medzivojnového obdobia. V expozícii je aj možnosť pozrieť si dokument o ďalšom správcovi hradu z obdobia 1960 až 1996, za ktorého éry sa opravovala Južná strážna bašta, sestra tejto druhej, ktorú sme opravili teraz my.“

DSC_0014.jpg

Ako sa Vaše občianske združenie „dostalo“ k vlastníctvu Hradu Sklabiňa? Aký je Váš príbeh?

  • „Občianske združenie DONJON vzniklo v roku 1999 zápisom na ministerstve vnútra v registri občianskych združení. V roku 2000 sme zobrali hrad do prenájmu od obce Sklabinský Podzámok. V rokoch 2000 až 2007 sme zamestnali vyše 120 nezamestnaných cez Úrad práce v Martine. V júni 2007 sme obdržali jednostrannú výpoveď z nájomnej zmluvy a priestory sme museli vypratať. Ostali sme pôsobiť v budove pred hradom, ktorú sme od roku 2000 celú vystavali nanovo a pozemok sme od štátu odkúpili. Hrad prešiel do vlastníctva firmy, ktorú založila spoločne obec s kysuckým podnikateľom. Obec bola spolu s kysuckým podnikateľom v eseročke, ale kysucký podnikateľ mal majoritu, čiže väčšinu a bol konateľ, takže on jediný rozhodoval a ovplyvňoval to, čo na hrade bude a nebude. Na hrade sa za 12 rokov „bačovania"“ tejto firmy nevykonali žiadne rekonštrukčné práce, dokonca vlastník obdržal aj dve pokuty od Pamiatkového úradu SR. Od roku 2018 bol hrad na predaj, pre nás však za neprijateľnú sumu. V roku 2019 sme dokončili posledné rekonštrukcie na veľkej hospodárskej budove pred hradom. S konateľom firmy vlastniacej hrad sme mali niekoľko rokovaní o odkúpení hradu. Napokon sme sa dohodli na jednej tretine pôvodnej sumy a hrad sme odkúpili. 12 rokov ničnerobenia na hrade však zanechalo desivé stopy na jeho technickom stave, čo sa teraz pokúšame zmeniť našou prácou.“

FB Hrad Sklabiňa.jpg Foto: Facebook / Hrad Sklabiňa

Koľko ľudí sa o chod hradu pravidelne stará a aká je Vaša „denná rutina“?

  • „Ako som už uviedol, je nás málo, o chod hradu sa starajú ľudia v počte prstov na jednej ruke. Nie je to však len o murovaní. Zároveň na hrade aj bývame, strážime, aj chováme hospodárske a domáce zvieratá, ktoré tiež vyžadujú svoju starostlivosť, vybavujeme služby súvisiace s turistami, opravujeme budovy, udržujeme areál - kosenie, hrabanie lístia, údržba chodníkov pre turistov, zber smetí, infotabule - ja osobne chodím ešte aj po sponzoroch, po firmách a po úradoch, a riešim právne záležitosti okolo hradu a byrokraciu s tým spojenú. Významnou pomocou pre nás sú zahraniční dobrovoľníci, ktorí sem prichádzajú z rôznych krajín sveta pomáhať pri záchrane hradu Sklabiňa. Aj tých je ale o hodne menej ako pred konfliktom na Ukrajine. Veľmi radi rozšírime svoje rady o spoľahlivých dobrovoľníkov, ktorí by sa s nami podieľali na tejto, pre Turčiansky región, veľmi významnej, ale zároveň veľmi nedocenenej práci.“

FB Hrad Sklabiňa 2.jpg Foto: Facebook / Hrad Sklabiňa

Medializovaná informácia o ukrajinskej vlajke, ktorá je pri hrade zavesená, priniesla vlnu kritikov – Uvažujete o tom, že vlajku zvesíte?

  • „Je pravda, že v poslednej dobe sa vzniesla vlna kritiky na zavesenú ukrajinskú vlajku na našom hrade. Netreba však zabúdať, že hneď vedľa nej visí aj vlajka slovenská, ktorá je ešte na dlhšom podstavci, a teda je vyššie ako vlajka ukrajinská. Tiež tam visí aj vlajka Európskej únie. Je to presne podľa protokolu k vešaniu vlajok. Veľmi jasne pociťujeme a vnímame, že túto kritiku veľmi účelovo a organizovane vznášajú voči nám ľudia, ktorí boli dva roky odborníkmi na očkovanie v súvislosti s covidom a sú to tí istí ľudia, ktorí sú každoročne odborníci počas Majstrovstiev sveta v hokeji. Zároveň sú to ľudia, ktorí u nás na hrade v živote neboli pomáhať, a preto ich názor pre nás nie je dôležitý. Obdržali sme niekoľko desiatok správ od ľudí, ktorí nám tu niekedy boli pomôcť, že nám fandia, a že sú radi, že sme tú vlajku vyvesili, tento názor je pre nás omnoho cennejší a dôležitejší. V každom prípade, ukrajinskú vlajku počas trvania vojenského konfliktu, kde je agresorom Rusko v cudzej krajine, odstrániť nemienime. Tým, ktorým to tak strašne vadí, odkazujem, že tento hrad bol na predaj viac ako dva roky. Mohli si ho kúpiť oni a mohli si tu zavesiť aj Husákove trenky. Každý mal šancu tento hrad kúpiť a spraviť niečo pre jeho záchranu. Ak je pre týchto ľudí najdôležitejšie to, že aká vlajka visí na lešení, a nie to, že čo všetko sme už spravili a čo ešte robíme pre budúce generácie v tomto zabudnutom regióne, tak nech sem radšej ani nechodia.“

Miro Sabo Photography 2.jpg Foto: Miro Sabo Photography

Aké nadchádzajúce udalosti na Hrade Sklabiňa vás v tomto roku ešte čakajú?

  • „Zo stavebného hľadiska máme veľký záujem dať postupne šesť budov pod strechy, zvyšné objekty minimálne zakonzervovať s využitím nižších podlaží, v hre je ale aj kompletná rekonštrukcia samostatných veží. Teraz sme dokončili komplexnú rekonštrukciu severnej bašty, začíname s komplexnou rekonštrukciou hradnej väznice a mučiarne. Rekonštrukciou kaštieľa by sme ukončili obnovu budov funkčných do roku 1944. Po zrealizovaní tejto rekonštrukcie by sme vedeli zvýšiť počet turistov v regióne ročne aj o viac ako stotisíc, čo by na seba viazalo vytvorenie niekoľko desiatok pracovných príležitostí v cestovnom ruchu. Čo sa týka podujatí, tohto roku nás čakajú ešte tri kultúrne podujatia, na ktoré srdečne pozývame všetkých priaznivcov Hradu Sklabiňa, tohto roku v spojení aj s Hradom Blatnica. Hrad máme otvorený každý deň v roku. Všetky peniaze, ktoré tu turisti nechajú, idú hneď na rekonštrukciu hradu. Rád by som ešte poďakoval všetkým našim podporovateľom, sponzorom a darcom, ktorým záleží na osude tohto najväčšieho hradu v Žilinskom kraji.“

IMG_20220521_171811_302.jpg Foto: Hrad Sklabiňa


Súvisiaci článok
Nedeľná prechádzka zrúcaninou hradu Sklabiňa (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť