Pondelok 28. 04. 2025 19:10:11 | Meniny má Jarmila

Študenti Žilinskej univerzity v Žiline pracujú s technológiou, ktorá mení budúcnosť medicíny

Na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline sa otvorili dvere do sveta najmodernejšej medicínskej technológie. Vďaka spolupráci s významnou spoločnosťou Siemens Healthineers vzniklo špičkovo vybavené vývojové laboratórium, ktoré umožňuje študentom programu Biomedicínskeho inžinierstva pracovať s reálnymi zdravotníckymi zariadeniami svetovej úrovne.

Juliana Krčulová|28. apríl 2025|10:00:08

Zdroj: uniza.sk

Súvisiaci článok
Žilinská univerzita sa ocitla medzi svetovou výskumnou elitou
Čítajte viac >

Spolupráca so Siemens Healthineers priniesla študentom UNIZA špičkové laboratórium

Zuzana Mikušová z oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA informovala, že najnovším prírastkom do vybavenia fakulty je ultrazvukový systém ACUSON SC2000 PRIME - zariadenie, ktoré patrí k najvyspelejším technológiám vo svete kardiologickej diagnostiky.

„Prístroj bol pôvodne vyvinutý na zachytenie okamžitých 3D obrazov srdca - v priebehu jedného srdcového úderu, čo zásadne prispelo k presnosti a spoľahlivosti diagnostických postupov v kardiológii. Spolu s ultrazvukovým prístrojom získava Žilinská univerzita aj doplnkové komponenty – sondy (4V1c, Z6Ms) a fantómy určené na simuláciu vyšetrení,“ konkretizovala Mikušová s tým, že študenti tak získavajú jedinečnú možnosť zoznámiť sa s diagnostickými metódami, ktoré sa bežne používajú v špičkových zdravotníckych zariadeniach po celom svete. Vďaka nim sa môžu študenti bezpečne a efektívne naučiť správne postupy, pričom si osvoja nielen technické zručnosti, ale aj hlbšie porozumenie fungovaniu medicínskych prístrojov v praxi.

476341282_1188524639948615_9148300283642104053_n.jpg Ilustračné foto. Zdroj: uniza.sk

„Vďaka nadštandardnej spolupráci máme prístup k finančne náročným technológiám, ktoré umožňujú našim študentom kvalitné vzdelanie v oblasti biomedicínskeho inžinierstva. Študenti zároveň získavajú skúsenosti, ktoré sú v oblasti zdravotnej starostlivosti naozaj neoceniteľné. Práca s modernými technológiami im umožní lepšiu adaptáciu na výzvy, ktoré prídu v ich profesijnom živote,“ priblížil profesor Ing. Ladislav Janoušek PhD., vedúci Katedry teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA.

Žilinská univerzita sa tak podľa slov Mikušovej stala jedinou slovenskou univerzitou s takto pokročilým vybavením. To výrazne zvyšuje úroveň odborného vzdelávania a praktickej prípravy študentov v oblasti biomedicínskeho inžinierstva.

489927244_1256110486523363_3042682404402910890_n.jpg Ilustračné foto. Zdroj: uniza.sk

Miroslav Kliment, vedúci Ultrazvukovej divízie spoločnosti Siemens Healthineers v Košiciach, podčiarkol význam tejto spolupráce: „Spolupráca nie je len o technológii. Je o príležitosti pre študentov získať prax a skúsenosť s najmodernejšími zariadeniami, ktoré ich pripravia na reálny svet zdravotnej starostlivosti. Naučia sa ovládať technológie, ktoré sa používajú v nemocniciach. A to môže byť pre ich budúcu kariéru obrovská výhoda. A pre nás je to spôsob, ako prispieť k zlepšeniu vzdelávania a pomôcť formovať novú generáciu odborníkov.“

Dlhodobá spolupráca s priemyselnými partnermi, ako je Siemens Healthineers, predstavuje kľúčový prvok vzdelávacej filozofie Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline. Spája akademické poznatky s reálnym svetom technológií a vytvára ideálne prostredie pre vznik inovácií, ktoré môžu zmeniť podobu zdravotnej starostlivosti.


Súvisiaci článok
Žilinskí vedci spolupracujú s „Univerzitou riek a morí“ na výskume materiálov budúcnosti
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť