V minulom roku bolo na Slovensku usmrtených 144 medveďov, čo je najviac za posledných 100 rokov. Iniciatíva My sme les tvrdí, že napriek tomu strety s ľuďmi nezmizli.
„Svedčí o tom prípad na Poľane, kde podľa predbežných informácii zahynul človek po strete s medveďom. Udialo sa to v oblasti, kde bol v roku 2024 druhý najvyšší počet zabitých medveďov na Slovensku,“ tvrdí My sme les.
Ochranári vyjadrili ľútosť nad stratou ľudského života. Štát však vyzývajú na realizáciu koncepčných preventívnych opatrení.
Ministerstvo totiž namiesto toho navrhuje zastrelenie ďalších 350 medveďov.
„Slovensko by tak za dva roky mohlo prísť takmer o polovicu medvedej populácie a bez záruky pre občanov, že klesne počet incidentov,“ tvrdí iniciatíva.
My sme les a organizácie Aevis Foundation, WWF Slovakia, VIA IURIS odmietajú plán ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Ochranári sú totiž presvedčení, že plošný odstrel je v rozpore s medzinárodnými záväzkami a ministerstvo týmto krokom vedome poruší právne predpisy.
„Ministerstvo životného prostredia by malo problémom predchádzať.“
Ako by sa malo stretom s medveďmi predchádzať? Veď, napríklad, minulý týždeň zverejnila obec Čičmany video medveďa, ako sa prechádza po hlavnej ceste, len pár metrov od intravilánu.
„Ľudia potrebujú jasné a zrozumiteľné informácie o tom, ako sa správať v prírode bezpečne – či už ide o riziká, ktoré prináša vnadenie zveri v blízkosti obydlí a turistických chodníkov, pohyb ľudí v neprehľadnom teréne, zber parožia, voľne pustené psy, pohyb mimo značených chodníkov, či fotografovanie voľne žijúcich živočíchov,“ uzatvára My sme les.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť