Sobota 29. 03. 2025 20:22:02 | Meniny má Miroslav

Začala sa ich sezóna: Ochrana psov a mačiek proti kliešťom je veľmi dôležitá

Ochrana psov a mačiek proti kliešťom je veľmi dôležitá, pretože tieto parazity môžu prenášať rôzne choroby. Žiadny prípravok proti kliešťom však nefunguje na 100 percent. Najlepšou ochranou proti kliešťom je preto vhodná kombinácia viacerých metód. Pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky to uviedla Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky

TASR|26. marec 2025|16:00:08

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels.com

Súvisiaci článok
Kliešte stále útočia: Psíčkari by mali byť v strehu, šíri sa nebezpečné ochorenie
Čítajte viac >

Proti kliešťom možno nasadiť tabletky, ktoré poskytujú ochranu niekoľko týždňov až mesiacov a patria medzi najúčinnejšie prípravky. Podľa Komory veterinárnych lekárov im však chýba repelentný účinok, takže kliešte neodpudzujú. Účinná látka zabije kliešťa do niekoľkých hodín, zvyčajne osem až 24, takže ešte skôr, ako by do krvi vypustil neželané patogény, skonštatovali veterinári.

Priblížili, že existujú aj obojky proti kliešťom. Tie fungujú dlhší čas a postupne uvoľňujú látky, ktoré odpudzujú alebo zabíjajú kliešte. Ďalšou možnosťou sú repelenty, ktoré sa dávajú priamo na kožu zvieraťa. „Najväčším mínusom je krátke trvanie účinku, zväčša pôsobia len niekoľko hodín až dní," uviedla Komora veterinárnych lekárov.

Taktiež možno použiť spot-on prípravky, ktoré sa aplikujú na pokožku zvieraťa a zabraňujú kliešťom prichytiť sa k pokožke. „Je vhodnou voľbou pre psíkov, ktorí neznesú nosenie obojka, napríklad pre alergickú reakciu alebo podráždenie," podotkla komora.

Dostupné sú aj prírodné prostriedky, ako sú éterické oleje, napríklad levanduľa a citronela, ktoré môžu odpudiť kliešte. Komora veterinárnych lekárov upozorňuje, že sa musia používať opatrne, pretože nie všetky sú bezpečné pre zvieratá. Tieto prírodné možnosti sú podľa veterinárov skôr doplnkom k iným prípravkom.

Komora veterinárnych lekárov poukázala aj na ultrazvukové repelenty vysielajúce impulzy, ktoré paralyzujú kliešte a nedovolia im prisať sa na kožu psa. Pripínajú sa priamo na obojok, takže psa v ničom neobmedzujú. Za výhodu považuje komora ich netoxicitu a ekologickosť.

beautiful-pet-portrait-small-dog-cat-2.jpg Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

„Vždy je dobré poradiť sa s veterinárnym lekárom, ktorý môže odporučiť najvhodnejší spôsob ochrany podľa konkrétnych potrieb vášho zvieraťa. Žiadny prípravok proti kliešťom však nefunguje na 100 percent. Najlepšou ochranou proti kliešťom je preto vhodná kombinácia viacerých metód. Kombinovať sa dá napríklad tabletka a repelentný sprej," tvrdí Komora veterinárnych lekárov.

Odporúča pravidelné kontroly, a to najmä po prechádzkach v prírode. Kliešte treba odstraňovať čo najskôr, pretože čím skôr ich majiteľ odstráni, tým je riziko prenosu chorôb menšie. Komora veterinárnych lekárov ďalej radí udržiavať dvor, záhradu a okolie čisté a upravené. „Kliešte sa radi ukrývajú v tráve a kríkoch, takže pravidelným kosením môžeme minimalizovať ich prítomnosť a znížiť riziko prichytenia sa na zviera alebo človeka," priblížili veterinári.

Kliešte sa u mačiek či psov vyťahujú rovnakým spôsobom ako u ľudí. Kliešťa treba pinzetou chytiť tesne pri koži a pevným plynulým pohybom ťahať von. Komora veterinárnych lekárov odporúča aj háčiky alebo očká. Tvrdí, že okamžite po odstránení kliešťa by malo byť miesto uštipnutia vydezinfikované dezinfekčným prostriedkom, peroxidom vodíka alebo liehom.

Komora na vyťahovanie kliešťa neodporúča používať masť, olej alebo krém. Niektoré choroby sa prejavia niekoľko dní alebo týždňov po uhryznutí kliešťom. „Preto každý znepokojujúci signál je najlepšie konzultovať s veterinárnym lekárom," poznamenala komora.

Kliešte môžu prenášať rôzne choroby, najčastejšie ide o lymskú boreliózu, babeziózu, anaplazmózu alebo aj ehrlichiózu, kliešťovú encefalitídu a mykoplazmózu.


Súvisiaci článok
Zimné mesiace sú na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde ideálne
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť