Podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku mnohé nádrže majú viacročné vyrovnanie, to znamená, že v jednom období sú na maximálnej hladine a v inom zase na minimálnej. V mnohých prípadoch aj dôvod ich výstavby bol, aby stabilizovali situáciu pod stavbou. Všetky vodné stavby sú v hladine medzi zákonom stanovenou minimálnou a maximálnou prevádzkovou hladinou.
„Počas zimy, kedy je prirodzene menej dažďových zrážok v povodí a do nádrže sa obvykle dostáva menej vody, postupne klesá aj výška hladiny v nádrží. Týmto spôsobom sa nádrž pripravuje na príjem vôd z topiaceho sa snehu a zvýšeného počtu zrážok v jarnom období," uviedol Bocák.
Vodná stavba Liptovská Mara je podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku k dnešnému ránu naplnená na úrovni 553,68 metra nad morom, čo je naplnenie na 44 percent jej celkového objemu. Stále je to v rozmedzí medzi minimálnou, ktorá je 539,59 metra nad morom a maximálnou hladinou vo výške 564,89 metra nad morom.
Zdroj: mikulas.sk
Aktuálny pokles hladiny od kóty maximálnej prevádzkovej hladiny 564,89 metra nad morom je viac ako 11 metrov. „V zmysle mne aktuálne dostupných údajov od roku 1977 bola kóta hladiny na nižších hodnotách v rokoch 1996, 2004 (ešte o tri metre nižšia ako teraz) a 2006," priblížil Bocák.
Vodohospodársky prevádzkovateľ požiadal Okresný úrad v sídle X kraja o schválenie dočasného manipulačného poriadku do konca marca s povolením na zníženie minimálneho zostatkového prietoku z vodnej stavby Bešeňová o jednu tretinu, z 15 kubických metrov za sekundu na desať kubických metrov za sekundu.
Hovorca dodal, že v prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom dôsledku obmedzenie zabezpečovania potrieb ako je voda pre individuálne účely, rekreáciu či rybolov. „Z vodohospodárskeho hľadiska platí, že ak sa chceme do budúcna vyhnúť problémom so zabezpečením vody obyvateľom, je potrebné stavať nové vrcholové, viacúčelové vodné stavby," uzavrel.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť