Štvrtok 20. 02. 2025 03:59:09 | Meniny má Lívia

Čierny kašeľ ohrozuje obyvateľov Žilinského kraja: Najviac chorých hlásia z okresu Bytča

Zákerné ochorenie, ktoré neohrozuje len deti, ale aj dospelých hlási Úrad verejného zdravotníctva SR aj v Žilnskom kraji. Prečo sa táto infekcia vracia cyklicky a ako sa proti nej brániť? Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Erika Filekova|16. február 2025|11:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
V Žilinskom kraji úraduje respiračný vírus: Kde sa situácia zhoršuje najviac?
Čítajte viac >

Čierny kašeľ, známy aj ako pertussis, nie je len záležitosťou detí. Aj dospelí môžu podľahnúť tomuto nebezpečnému ochoreniu, ktoré spôsobuje záchvaty kašľa a môže mať vážne následky. Aj keď sa ochorenie spája najmä s detským obdobím, jeho cyklické výskyty každých päť rokov sú v našich končinách čoraz častejšie a vyžadujú si našu pozornosť.

Pôvodcom čierneho kašľa je baktéria Bordetella pertussis, ktorá sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Keď sa ochorenie dostane do tela, jeho príznaky môžu byť veľmi podobné bežnému prechladnutiu, no v niektorých prípadoch sa vyvinú do silných záchvatov kašľa, ktoré sa ťažko kontrolujú.

Počas prvého a druhého mesiaca tohto roku hlási Úrad verejného zdravotníctva SR v celom Žilinskom kraji chorobnosť 29,83 na 100 000 obyvateľov.

január a február 2025.png Zdroj: ÚVZ SR

Čo sa týka veku, v celom Žilinskom kraji bolo najviac chorých vo vekovej skupine 15 - 19 rokov a to 77,183 na 100 000 obyvateľov.

podľa veku celý kraj.png Zdroj: ÚVZ SR

Vysokú chorobnosť tých najzraniteľnejších zaznamenali v okrese Bytča. Až 318,471 chorých bolo vo veku 0 rokov na 100 000 obyvateľov.

bytča podľa veku.png Zdroj: ÚVZ SR

V okrese Žilina to je zase veková skupina 15 - 19 rokov - 105,82 chorých na 100 000 obyvateľov. žilina podľa veku.png Zdroj: ÚVZ SR

Na Kysuciach bola zaznamenaná najvyššia chorobnosť mladých ľudí vo veku 15 - 19 rokov, podobne ako v okrese Žilina, ale s chorobnosťou o viac ako 100 viac. KNM podľa veku.png Zdroj: ÚVZ SR

Našťastie, existuje spôsob, ako sa proti tomuto ochoreniu brániť.

Očkovanie je najúčinnejšou formou ochrany

Na Slovensku je očkovanie proti čiernemu kašľu súčasťou povinného očkovacieho kalendára pre deti. Po absolvovaní všetkých troch dávok je dieťa najlepšie chránené pred týmto ochorením. Avšak už prvá dávka očkovania môže výrazne zmierniť priebeh ochorenia a znížiť riziko vážnych komplikácií.

Pre rodičov je dôležité dodržiavať očkovací kalendár a nezačínať očkovanie na poslednú chvíľu. Ak sa totiž očkovanie odloží, riziko nákazy môže vzrásť. A nie je to len záležitosť detí - aj dospelí by mali zvažovať pravidelné preočkovanie, najmä po dosiahnutí 30 rokov veku, a to každých 15 rokov. Preočkovanie proti čiernemu kašľu možno podstúpiť aj v tehotenstve, čo pomáha ochrániť novorodenca, ktorý je v prvých týždňoch života najzraniteľnejší.

Pozrite si graf výskytu čierneho kaša za posledných 5 rokov porovnanie výskytu za 5 rokov.png Zdroj: ÚVZ SR

Čierny kašeľ, aj keď sa môže zdať ako "staré" ochorenie, ktoré je dávno pod kontrolou, stále ohrozuje mnohých ľudí v populácii.


Súvisiaci článok
Počet obyvateľov Žiliny klesá. Radnica zakladá spoločnosť, ktorá bude stavať byty
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť