Geosyntetika 2025 opäť na Žilinskej univerzite v Žiline
15. ročník konferencie s medzinárodnou účasťou Geosyntetika 2025 sa uskutočnil vo štvrtok 6. a v piatok 7. februára 2025 na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline, v priestoroch prednáškovej budovy AR. Organizátorom podujatia bola Katedra geotechniky Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. Viac ako 60 odborníkov zo Slovenska a okolitých krajín sa venovalo témam spojeným s využívaním geosyntetických materiálov v dopravných, pozemných, vodohospodárskych a ekologických stavbách. Súčasťou konferencie boli aj príspevky z oblasti výskumu a vzdelávania, prezentované v 15 prednáškach rozdelených do rôznych tematických okruhov.
„Záštitu nad konferenciou prebral: rektor Žilinskej univerzity v Žiline, predseda Slovenskej pobočky IGS, predseda Slovenskej odbornej sekcie SKSI "Dopravné stavby, mestské inžinierstvo a územné plánovanie", námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre prevádzku, predseda Slovenskej cestnej spoločnosti a predseda Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska,“ priblížil organizačný garant, Ing. Filip Gago, PhD.
Zdroj: goodvision.sk
Konferencia, ktorá sa koná každé dva roky na Žilinskej univerzite v Žiline, bola zameraná na prezentáciu najnovších poznatkov v oblasti stavebníctva. Jej účastníci, medzi ktorými boli projektanti, zhotovitelia, stavební dozori, investori, zamestnanci štátnej správy (Slovenskej správy ciest, Národnej diaľničnej spoločnosti, Železníc Slovenskej republiky, či ministerstiev) a výskumníci, získali nové informácie o pokrokoch v oblasti geosyntetiky. Po úvodných príhovoroch rektora prof. Jána Čelku, CSc. a vedeckého garanta konferencie, dekana Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline, prof. Mariána Drusu, PhD. nasledovalo predstavenie zástupcov partnerských inštitúcií.
„Úvodnú prednášku konferencie mal pozvaný hosť z Poľska, prezident poľskej pobočky medzinárodnej geosyntetickej spoločnosti Dr. Ing. Jacek Kawalec, ktorý pôsobí na Sliezkej polytechnike v Gliwiciach. Prednáškou s názvom „Dynamické laboratórne testovanie mechanicky stabilizovaných vrstiev pre železničné aplikácie“ priblížil rôzne zaujímavé aplikácie geosyntetických materiálov pri budovaní špeciálnych stavieb a na naše pomery megalomanských projektov. Inovatívne využívanie geosyntetických materiálov na báze najmodernejších ekologických produktov má široké uplatnenie a plní rôzne funkcie od separačných vlastností oddeľujúcich rôzne sypké materiály cez nosnú, výstužnú funkciu až po vytváranie membrán a tesnení ekologicky závadných materiálov. Po úvodnej prednáške nasledovali so svojimi prezentáciami ďalší hostia z Poľska, Nemecka a Českej republiky,“ doplnil Gago.
Zdroj: goodvision.sk
Konferencia bola rozdelená do štyroch tematických blokov:
- Projekty stavieb s využitím geosyntetických materiálov,
- Výsledky výskumu a vývoja v oblasti geosyntetiky, vzdelávania odborníkov a študentov,
- Prednáškový blok prezentácie výrobcov,
- Stav technických predpisov a pripravované nové štandardy pre oblasť geosyntetiky.
Podujatie splnilo očakávania organizátorov i účastníkov, príspevky boli prezentované na vysokej úrovni, čo umožnilo živú diskusiu ku každej téme. Geosyntetika 2025 potvrdila svoj význam a aktuálnosť v súčasnom stavebníctve. Organizátori už teraz pripravujú 16. ročník, ktorý sa uskutoční v roku 2027, a na ktorý sú všetci srdečne pozvaní.
„Po konferencii Geosyntetika 2025 sa stretli členovia Slovenskej pobočky IGS, ktorá je súčasťou Medzinárodnej geosyntetickej spoločnosti – International Geosynthetics Society (IGS). Na svojom zasadnutí si zvolili členovia nové predsedníctvo ako aj predsedu, ktorým sa stal prof. Marián Drusa, PhD. Prítomní členovia úprimne poďakovali doterajšiemu predsedovi Ing. Radovanovi Baslíkovi, CSc., ktorý viedol toto združenie od roku 2009,“ uzavrel organizačný garant, Ing. Filip Gago, PhD.
Zdroj: goodvision.sk
Článok vznikol v spolupráci so Žilinskou univerzitou v Žiline.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť