Žilinská radnica si od tejto zmeny sľubuje väčšiu spravodlivosť pri výbere poplatkov za komunálny odpad a zníženie produkcie odpadov zhruba o tretinu. Od 1. januára 2025 tak obyvatelia rodinných domov platia len za to, čo skutočne vyhodia.
Nevážený množstvový zber komunálneho odpadu sa v Žiline zavádza vôbec po prvýkrát. Nový systém odpadového hospodárstva je podľa žilinského primátora Petra Fiabáne spravodlivejší a adresnejší.
„Väčšina samospráv na Slovensku účtuje poplatky za odpad paušálne, teda náklady za spracovanie odpadu rozpočíta mesto či obec medzi všetkých svojich obyvateľov. Ten, kto sa snaží a separuje zaplatí rovnako ako ten, kto netriedi. Našou snahou je motivovať obyvateľov a nastaviť systém tak, aby tí, ktorí vytvoria menej odpadu a pravidelne ho triedia, zaplatili menej ako tí, ktorí produkujú veľké množstvo odpadu a neseparujú,“ vysvetlil primátor.
Nový systém by mal preto motivovať obyvateľov rodinných domov, ktorí tvoria asi 30 % poplatníkov, aby triedili viac a efektívnejšie. Mesto chce zároveň zlepšiť a zjednodušiť podmienky zberu vytriedeného odpadu. V rámci pravidiel si domácnosti zvolia veľkosť nádoby na uskladnenie komunálneho odpadu aj frekvenciu jej vývozu. Hoci nový systém začína pre obyvateľov rodinných domov, mesto plánuje postupné zavedenie zmien aj pre obyvateľov bytových domov.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo žilinská samospráva pristupuje k tejto zmene, je snaha predísť výraznému zdražovaniu poplatkov za odpad. Spracovanie komunálneho odpadu totiž od januára zdražilo.
„V minulom roku predstavoval paušálny poplatok za zmesový komunálny odpad 40,26 eur za osobu na rok. Ak by mesto nezaviedlo nový systém, tak by sa všetkým Žilinčanom v nasledujúcom roku zvýšil paušálny poplatok o 21,74 eur, teda na sumu 62 eur. Na základe týchto zmien sme však mohli zaviesť miernejšie navýšenie paušálneho poplatku za odpady, a to o 9,34 eur,“ priblížil Fiabáne.
Paušálny poplatok (49,60 eur) bude platiť v roku 2025 pre všetkých obyvateľov bytových domov a tie domácnosti z rodinných domov, ktorí sa do novému systému neprihlásia. Tí obyvatelia rodinných domov, ktorí sa stanú dobrovoľne súčasťou množstvového zberu a znížia produkciu zmesového komunálneho odpadu budú môcť vďaka vyššiemu triedeniu dokonca výrazne na poplatkoch ušetriť.
Ďalšou novinkou, ktorá zjednoduší Žilinčanom nakladanie s odpadom, je triedenie odpadu takzvane od dverí. Obyvatelia rodinných domov budú tak môcť z pohodlia domova vytriediť zo zmesového odpadu podstatne viac papiera, plastu, kovov, nápojových kartónov či kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu.
„Ako ukázali analýzy, aktuálne vyprodukovaný zmesový odpad je možné pri efektívne nastavenom systéme triedenia znížiť ešte viac ako o 70 %. Po novom budú mať obyvatelia k dispozícii špeciálne vrecia na separovaný odpad, ktoré im budú odvážať priamo spred domu. Na bioodpad budú určené špeciálne nádoby,“ uviedol primátor Žiliny.
Prečo k tomu pristúpili?
Aktuálna miera triedenia v Žiline dosahovala v roku 2023 len 40,6%. Za dva roky navyše výrazne kresla. Kým v roku 2021 Žilinčania vytriedili 48,63% odpadu, tak v roku 2022 to bolo už len 41,50%.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť