Podávateľ sa obrátil na verejného ochrancu práv s tým, že policajti voči nemu bezdôvodne a neoprávnene použili donucovacie prostriedky, a to len preto, že sa policajtom odmietol identifikovať. „K použitiu donucovacích prostriedkov došlo po tom, ako medzi podávateľom a inou osobou došlo k sporu o parkovaní. Na miesto bola privolaná mestská polícia mesta Trstená a následne i hliadka obvodného oddelenia Policajného zboru Tvrdošín," priblížil Gigac.
Ďalej doplnil, že podávateľ policajtom odmietol uviesť svoju totožnosť, tvrdil, že žiadny právny predpis neporušil, a preto nie je povinný sa identifikovať. Po tom, ako sa podávateľ neidentifikoval ani po opakovaných výzvach policajtov, policajti z obvodného oddelenia Policajného zboru Tvrdošín voči podávateľovi použili donucovacie prostriedky, a to tak, že podávateľa zvalili na zem a za chrbtom mu nasadili putá.
Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj
V úradnom zázname z výjazdu policajti uviedli, že výjazd bol bez použitia donucovacích prostriedkov. „Po vyhodnotení všetkých dostupných podkladov som preto došiel k jednoznačnému záveru, že donucovacie prostriedky hmaty, chvaty a putá použili policajti v rozpore so zákonom o Policajnom zbore, neodôvodnene a neprimerane. Preto som konštatoval, že policajti uvedeným postupom porušili podávateľove základné ľudské právo na ochranu pred mučením, neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním a trestaním," vysvetlil Dobrovodský.
Verejný ochranca práv následne podal návrh na preškolenie príslušníkov o pravidlách a zásadách používania donucovacích prostriedkov a o povinnosti a dôležitosti detailného zaznamenávania akéhokoľvek použitia donucovacích prostriedkov. Ďalej odporučil zabezpečiť, aby príslušníci obvodného oddelenia Policajného zboru Tvrdošín používali donucovacie prostriedky výlučne v nevyhnutných prípadoch v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a zabezpečiť, aby úradné záznamy príslušníkov obsahovali všetky zákonné náležitosti.
Policajná hovorkyňa uviedla, že v súvislosti s návrhom ombudsmana možno konštatovať, že príslušníci Policajného zboru Krajského riaditeľstva v Žiline sú pravidelne preškolení s postupom pri zásahu do základných ľudských prác na ochranu pred mučením, neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním a trestaním. „Napriek tomu riaditeľ obvodného oddelenia Policajného zboru Tvrdošín prijal návrh verejného ochrancu práv a opätovne preškolil svojich podriadených," doplnila Kocková.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť