Z 3 309 prípadov telefonicky asistovaných neodkladných resuscitácií boli až v 1 257 prípadoch aktivované automatické externé defibrilátory tzv. AED, pričom použité boli v 527 prípadoch.
Riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky Osama Al-Khaldi podotkol, že práve väčšia dostupnosť automatických externých defibrilátorov bude mať hlavný prínos pre pacienta. Bude mu totiž podaný výboj ešte pred príchodom záchrannej zdravotnej služby, čo výrazne vplýva na jeho prežitie. „Naši operátori sa stretávajú s prípadmi, keď sa ľudia bez skúseností aj napriek telefonickým pokynom operátora boja pacienta resuscitovať. Automatický externý defibrilátor v spolupráci s operátorom tiesňovej linky 155 dáva pacientovi najvyššiu šancu na prežitie,“ vysvetlil. Zároveň pripomenul, že už počas telefonicky asistovanej neodkladnej resuscitácii smerujú záchranári na miesto udalosti.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky zaznamenalo v uplynulom roku najviac telefonicky asistovaných neodkladných resuscitácií v Žilinskom kraji, kde ich bolo 566. Nasleduje Prešovský kraj s počtom 509 a Banskobystrický kraj s počtom 450. Najmenej ich v roku 2024 bolo zrealizovaných v Nitrianskom kraji, kde ich bolo 294. Najviac ich bolo v novembri, konkrétne 384. Najmenej ich bolo v júni, keď ich operačné stredisko eviduje 204.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť