Nevýhodou živého stromčeka je, že sa dá použiť iba raz a vyžaduje starostlivosť. „Dôležité je po Vianociach dbať na jeho ekologickú likvidáciu, aby nekončil na skládke, kde môže produkovať metán,“ poznamenala Ábelová.
Poukazuje na to, že pokiaľ majú ľudia funkčný umelý stromček, nie je dobrý nápad ho vyhadzovať a kupovať živý, len preto, aby boli “eko“. „Napriek tomu, že sa vyrába z plastov a kovov a má vyššiu uhlíkovú stopu, možno ho používať dlhodobo, niekedy desať až 15 rokov a nevyžaduje každoročnú produkciu nových stromčekov. Treba však mať na pamäti, že umelé stromčeky sa veľmi ťažko recyklujú a často končia na skládkach, kde sa rozkladajú stovky rokov,“ tvrdí hovorkyňa. Doplnila, že pokiaľ umelý stromček používajú ľudia menej ako päť rokov, jeho environmentálna záťaž je oveľa vyššia ako pri živom stromčeku.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Stromček v kvetináči je podľa Ábelovej vhodnou ekologickou alternatívou. Ak sa ľudia oň správne starajú, po Vianociach môže žiť ďalej. Môžu ho vysadiť na záhrade alebo použiť opäť na ďalšie Vianoce. „Treba však mať na pamäti, že takýto stromček môže byť náročný na starostlivosť, vyžaduje správne zalievanie a umiestnenie, v dôsledku čoho nie každý stromček prežije po Vianociach,“ skonštatovala.
Ľuďom, ktorí si nepotrpia na “tradičné“ vianočné stromčeky, odporúča stromček vyrobený z iných materiálov, napríklad starých kníh, paliet, alebo len LED svetielok. „Na internete dnes možno nájsť mnoho kreatívnych nápadov, ako si vyrobiť ekologický a originálny vianočný stromček,“ podotkla hovorkyňa.
Ideálne je tiež používať na stromček ozdoby, ktoré už ľudia doma majú. Pri výmene ozdôb je podľa Ábelovej dobré vyhýbať sa plastom a voliť skôr prírodné materiály.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť