Tento sviatok v roku 2024 pripadol na stredu 4. decembra, kedy je vhodné si pripomenúť, akú historickú funkciu plnila svätá Barbora a prečo je chápaná ako patrónka všetkých ľudí s nebezpečnými povolaniami. Viac o legende popísala Turistická informačná kancelária mesta Žilina na svojom webe.
Obletovali ju nápadníci, no ona sa venovala ochrane prenasledovaných
Spomínaná Barbora žila na konci 3. storočia v Nikomédii, čo je dnešné Turecko. „Bola jedinou dcérou zámožného pohanského kupca Dioskura. Barbora bola veľmi krásna, učená a s bystrým rozumom. Uchádzali sa o ňu tí najbohatší a najkrajší mladíci z mesta, ale ona cítila, že musí byť ešte niečo iné a všetkých nápadníkov odmietla. Chodila medzi skupinku kresťanov, ktorí sa schovávali pred cisárovým prenasledovaním. Počas dlhých rozhovorov s nimi sa snažila pochopiť ich vieru. Až dospela k poznaniu, že našla to, čo hľadala," informovala žilinská turistická kancelária.
Zdroj: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Barborin život bol o to viac komplikovaný, že jej otec Dioskuros bol fanatickým nepriateľom kresťanov. Dcére bránil v styku s touto skupinou ľudí, a preto dal vedľa domu postaviť vežu a Barboru mal v pláne do nej zavrieť.
Krutý trest
Počas stavby otec na krátky čas odišiel a Barbora medzitým prikázala robotníkom, aby namiesto dvoch okien urobili tri. Dioskuros sa potom spýtal dcéry, o čo ide a ona mu odpovedala, že je to symbol svätej Trojice a že sa počas jeho neprítomnosti dala pokrstiť.
Otec ju chcel zbiť. Utiekla a skryla sa v lese. Nastupuje chýrna legenda o tom, že sa pred ňou otvorila skala a dievčina sa ukryla v jej trhline. „Vďaka zrade pastiera ju však otec chytil a odvliekol ju k miestodržiteľovi, ktorý ju dal zbičovať. Ježiš Kristus, ktorý sa jej vtedy zjavil, však v tú noc zahojil všetky rany, ktoré na sebe mala. Na ďalší deň ju dal miestodržiteľ opäť zbiť a páliť pochodňami. Takto znetvorenú ju chcel hnať ulicami," pokračovala turistická kancelária mesta Žilina.
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer
Smrť z ruky otca a následný úder bleskom
Zjavil sa však anjel z neba a zakryl jej krvácajúce telo bielym odevom. Vydali teda rozkaz usmrtiť Barboru sťatím. „Tento hrozný čin vykonal Dioskuros vlastnou rukou. Sotva odložil smrtiaci nástroj, udrel do neho blesk. Odohralo sa to v roku 306 za vlády cisára Galeriusa Valeriusa Maximina, jedného z najkrutejších prenasledovateľov kresťanov," uviedla kancelária.
Zdroj: tikzilina.eu
Barbora je dodnes vnímaná ako patrónka baníkov, geológov, architektov, murárov, kamenárov, tesárov, pokrývačov, elektrikárov a všetkých tých, ktorí vykonávajú nebezpečné povolania.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť