Pondelok 25. 11. 2024 19:42:17 | Meniny má Katarína

Zimné záhradkárčenie má inú príchuť ako to letné. Rastliny musíte chrániť, no myslite aj na bezpečnosť

Ak ste hrdým vlastníkom záhrady, iste viete, že aj počas zimy jej treba venovať značnú pozornosť a nepodceňovať klesajúce teploty, ktoré sa na nás valia. Ich vplyv je z okresu na okres iný a odlišný, no napriek tomu by ste nemali vynechať niekoľko dobrých odporúčaní, ktoré vás zbavia zbytočných problémov.

Michal Szentivanyi|25. november 2024|17:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Zahrejte svoju dušu a telo. Po týchto nápojoch môžete siahnuť počas zimy, zvládnete ich pripraviť aj doma
Čítajte viac >

Niekoľko výhodných rád o tom, ako ochrániť svoju záhradu počas zimy a udržiavať ju v zdravej kondícii, poskytol portál zosemien.sk. Príprava záhrady na zimu je jedným z najdôležitejších úkonov, ktoré by ste mali pred údermi plnohodnotných mrazov urobiť. Kalendár je neúprosný a snehové vločky sú k nám každý deň bližšie. Ide aj o preventívne opatrenia, no zároveň sa tým zabezpečíte proti škodám, ktoré spôsobujú teploty pod nulou.

Trávnik

Každá záhrada má, pochopiteľne, aj trávnik, o ktorý sa treba starať aj počas zimy. Pred jej príchodom by ste ho ešte mali stihnúť pokosiť. Predtým však treba odstrániť listy a vetvy. V ňom by našli nový domov škodcovia. S výškou sekačky na trávu to však nepreháňajte, lebo by ste mohli poškodiť korene. Zvoľte bežnú výšku.

Rastliny

Aj rastliny potrebujú ochranu pred mrazmi. Môžete použiť rôzne spôsoby, ako docieliť ich úkryt pred zimou. Niektorí volia prírodné cesty ako slama, lístie či drevo. V prípade niektorých druhov je možno použiť aj bublinkovú fóliu alebo jutové vrecia. Tie najlepšie zadržujú teplo a zabraňujú mrazivým vplyvom.

24483.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Náradie

Myslieť treba aj na to, s čím pracujete celý rok - údržba náradia. Vyčistite ho od pôdy a zbytočných nečistôt. Preventívne opatrenia zabezpečia aj to, aby vám nezačali nástroje korodovať. Náradie potom uchovávajte na suchom mieste.

Kompost

Ak ste na jeseň zbierali lístie, teraz prišiel ideálny čas na to, aby ste ho zúžitkovali. Lístie môžete recyklovať a zároveň tým vylepšiť pôdu vašej záhrady. Kľúč k tomu je jednoduchý - kompostovanie. Lístie skompostujete tak, že ho zahrabete na hromadu a necháte rozložiť. Po pár mesiacoch vám vznikne kvalitný kompost, ktorý použijete na pôdu.

Ošetrenie drevín

Už na jeseň sme vám pripomínali, že pred zimou je ideálne, aby ste sa postarali o vaše stromčeky v záhrade. Orezanie prebytočných a chorých vetvičiek oživí plod, ktorý sa bude po novom roku môcť ďalej rozvíjať.

30691.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Myslieť treba aj na budúcu sezónu

S ošetrením stromov sa spája aj ďalší krok. Treba totiž myslieť aj na nadchádzajúcu sezónu. Venujte pozornosť plánovaniu, a ak chcete napríklad niečo sadiť, vyčleňte si na to potrebné dni v rozvrhu. Ešte počas posledných jesenných dní možno venovať pozornosť výsadbe cibuľovín, ktoré na jar ožijú. Voľba je len na vás.

Ak máte rybník, určite mu venujte pozornosť

Sú však aj takí, ktorí majú vo svojej záhrade okrem stromov a krov aj iné lákadlá. Takými môže byť aj rybník, ktorý si rozhodne bude pýtať vašu starostlivosť pred zimou. Z hladiny by ste mali odstrániť všetky nečistoty, prebytočné listy či iné predmety. Vypláca sa tiež skontrolovať systém na cirkuláciu vody. Ak v rybníku máte ryby, uistite sa, či majú dostatok krmiva a či im voda nebude zamŕzať.

Skleník

Ďalšou tradičnou súčasťou zimného záhradkárčenia je určite skleník. Ak ste už v ňom uskutočnili posledný zber, zrýľujte záhony a odstráňte zvyšky koreňov. Skleník treba tiež vydezinfikovať. V tomto prípade sa núka dusíkaté vápno. To zapracujte do pôdy a zalejte ho, aby neprišlo k jeho rozkladu.

Nezabúdajte ani na záhony, ktoré potom na 2 až 3 týždne zakryjete plastovou fóliou. Experti dokonca odporúčajú, aby sa pôda v skleníku raz za 5 rokov úplne vymenila.

22604.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Rýchlenie

V zime môžete rýchliť niektoré druhy koreňovej a listovej zeleniny. Reč je napríklad o cibuli sadzačke alebo o pažítke. V rýchlení nemusíte vynechávať ani okrasné cibuľoviny, ako napríklad hyacint. Tie môžu navyše poslúžiť ako vianočné dekorácie, no okrem toho si zabezpečíte aj prísun vitamínov počas chladných mesiacov.

Bezpečnosť na záver

Posledným a dôležitým krokom je zabezpečenie záhrady počas zimy. Pred čím? Nuž, je to prevažne zver a škodcovia, ktorí útočia aj v tomto čase. Je to navyše obdobie, kedy je pre nich čoraz ťažšie si nájsť potravu, a budu cieliť aj na otvorené priestory akým záhrada určite je. Využiť môžete rôzne prírodné odpudzovače, inštalovať ohrady či pestovať rastliny, ktoré zver odpudzuje.


Súvisiaci článok
V súťaži Park roka bodoval aj Martin. Porotu presvedčilo vynovené Námestie protifašistických bojovníkov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť