O význame Svetového dňa diabetu (cukrovky) informoval portál spoločnosti Janssen. Deň sa začal pripomínať od roku 1991 a bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou a Medzinárodnou diabetickou federáciou.
Prečo práve 14. november
„Projekt medzinárodnej diabetologickej federácie má za cieľ zvýšiť povedomie o všetkých typoch cukrovky a podporiť programy prevencie cukrovky 2. typu. Tento svetový deň sa pripomína 14. novembra na počesť obdobia, kedy sa narodil objaviteľ inzulínu Frederick Banting," vysvetlil portál časové umiestnenie tohto svetového dňa.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Ochorenie nesie aj označenie diabetes mellitus. Pri cukrovke ľudský organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru v bežných medziach. Podľa štatistiky je častejší výskyt cukrovky 2. typu. Ten súvisí so životným štýlom. Nejde však len o dedičné ochorenie a aj preto by sa mali mať na pozore všetci tí, ktorí ochorenie v rodine nemajú.
Liečbu netreba zanedbávať, na Slovensku je viac ako 350-tisíc pravdepodobných prípadov
Neliečený diabetes môže viesť k poškodeniu niektorých tkanív, predovšetkým očí, ľadvín, periférnych nervov a ciev. „V 90 percentách prípadov ide o diabetes typu 2, pri ktorom najdôležitejším vonkajším faktorom príčiny vzniku je nadváha, obezita a nízka fyzická aktivita,“ vysvetlila vedúca oddelenia podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Silvia Kontrošová.
V rámci ďalších údajov je dôležité spomenúť, že na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 350-tisíc ľudí, pričom štvrtina z nich o svojom ochorení ani nevie.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť