Utorok 05. 11. 2024 21:56:50 | Meniny má Imrich

Literárny úspech: Milan Tichý predstavuje debut „Mračná nad Žilinou“

Milan Tichý pochádza zo Žiliny, kde žije s manželkou, dcérou a synom, a aj preto dej svojej knižnej prvotiny situoval práve do mesta pod Dubňom. Debut s názvom „Mračná nad Žilinou“ odprezentuje žilinskému publiku už v stredu 27. novembra v Artfore na Mariánskom námestí. Autor, úspešný v literárnych súťažiach ako Martinus Cena Fantázie, Poviedka Istroconu a SlavCon, sa v rozhovore pre redakciu Žilina SP21 podelil o inšpirácie k napísaniu knihy, svoj výskum a plány do budúcnosti.

Juliana Krčulová|3. november 2024|12:00:06

Zdroj: Koláž Žilina SP21/zilina.sp21.sk a Miňo Tichý

Súvisiaci článok
Premena vo Vrútkach. Primátor prezradil detaily o novom murale pri kúpalisku, starý plot je minulosť
Čítajte viac >

Milan Tichý pochádza z mesta pod Dubňom, kde žije s manželkou, dcérou a synom. Dej svojej knižnej prvotiny aj preto situoval práve do Žiliny. Opakovane sa úspešne umiestňoval v rôznych literárnych súťažiach, ako Martinus Cena Fantázie, Poviedka Istroconu a SlavCon. Jeho texty sa tak dostali do viacerých zborníkov a poviedkových zbierok, čím si vyšliapal cestu k samostatnému debutu, ktorý bude žilinskému publiku odprezentovaný už v stredu 27. novembra v Artfore na Mariánskom námestí.

Mračná nad Žilinou – anotácia:

Vo víre prvej svetovej vojny sa československý legionár na talianskom fronte stretne so záhadným mužom. Po tom, čo mu zachráni život, sa stávajú nerozlučnými priateľmi a povojnové udalosti ich zavedú do mesta pod Dubňom. Tam sa zúčastňujú príprav na príchod Vavra Šrobára a jeho novo vzniknutej slovenskej vlády. Svoju úlohu v príbehu zohráva aj cudzincov medailón. Čas plynie a životy ľudí ovplyvňujú nové historické zvraty. Vždy sa nájde niekto, komu skríži cestu magický artefakt, či už v povstaleckých zákopoch pri Kuneradskom zámku, alebo v tmavom suteréne rozostavaného obchodného centra na sídlisku. Hrdinovia bojujú nielen s dobrom a zlom, ale aj so svojím svedomím. Na pozadí skutočných udalostí v Žiline spoznávame mozaiku osobných a dejinných tragédií. Kúsky skladačky do seba zapadnú až po prečítaní poslednej stránky.

Ukážka z knihy:

„Vlak s kvílením bŕzd zastavil v stanici Trenčín. Kapitán Fojt si z pravého oka zložil monokel a zo záhrenia saka vytiahol strieborné hodinky na retiazke. Podľa nich vlak meškal takmer hodinu. Vonku vládla mrazivá zima a chlad sa dobýjal dnu. Z malej piecky sa, našťastie, šírilo príjemné teplo, a tak sa četníkom cestovalo celkom pohodlne.

Poručík Sabol sa náhle nespokojne zamrvil. Mátali ho zle sny. Vlastne sa to dialo, odkedy sa tu ocitol. Vystrašene otvoril oči, preskúmal okolie a opäť sa ponoril do driemania.

Kapitán sa zatváril vážne, Sabolov nepokojný spánok mu robil starosti. Chvíľu naňho s obavami hľadel, no napokon sa zadíval na vločky poletujúce za oknom.

„Aj vtedy snežilo…“ šepol si s povzdychom sám pre seba. V ten deň, keď sa prvýkrát s mužom oproti zoznámil, panovalo vonku takmer rovnaké počasie. Vtedy sa však jeho priateľ a kolega ešte nevolal Lukáš Sabol…“

Čo Vás inšpirovalo k napísaniu knihy „Mračná nad Žilinou“?

„S nápadom na knihu z prostredia Žiliny ma oslovil Ivan Harman z vydavateľstva Artis Omnis. Mal myšlienku, že by žilinské vydavateľstvo vydalo knihu odohrávajúcu sa v kulisách Žiliny napísanú žilinským autorom. Slovo dalo slovo a ja som sa pustil do práce. Jednotlivé kapitoly príbehu sa odohrávajú počas jedného storočia a všetko sa začína v roku 1918 na talianskom fronte uprostred zúriacej prvej svetovej vojny. Inšpiráciu k jednotlivým kapitolám som našiel vo svojej vášni k histórii a v mnohých kapitolách sa objavia aj úseky, ktoré vychádzajú z príbehov, ktoré som počúval od známych či od členov rodiny. V knihe sa tak mieša skutočná história s fikciou a fantastickými prvkami.“

Aký výskum ste museli vykonať, aby ste autenticky zachytili atmosféru Žiliny?

„Vychádzal som z voľne dostupných a overiteľných zdrojov najmä z internetu. Väčšinu lokalít som si aj fyzicky prešiel, aby som načerpal atmosféru daných miest a vedel ich čo najvernejšie opísať pre čitateľov.“

Obrázok WhatsApp 2024-11-02 o 07.39.25_7da83700.jpg Zdroj: zilina.sp21.sk

Ktorá postava z knihy Vám je najbližšia a prečo?

„Obľúbil som si väčšinu postáv z knihy, mnohé majú z časti aj autobiografické vlastnosti. Ak by som si mal vybrať pre mňa tú naj, je to asi postava Sama Sabola, s ktorou sa čitateľ stretne hneď v troch kapitolách. Najprv sa s ním zoznámime ako s chlapcom pred začatím SNP, kde sledujeme búrlivé udalosti v meste jeho detskými očami. Neskôr sa s ním opäť stretneme vo väčšej miere aj v záverečnom príbehu, kde už ako starý pán pomôže svojmu vnukovi postaviť sa zlu ukrytému v tajomnom artefakte, ktoré stojí za úmrtiami detí v opustených a temných ruinách.“

Aké hlavné témy ste chceli touto knihou zdôrazniť?

„Nesústredil som sa na sprostredkovanie nejakých konkrétnych tém. Hlavnou premisou je boj dobra so zlom a to je asi niečo, čo je dôležité v každom období. Či už pred sto rokmi alebo aj dnes. Postavy v príbehoch sa museli častokrát rozhodnúť, na ktorú stranu sa postavia a nakoniec museli za tieto rozhodnutia zaplatiť. Takže sa dá povedať, že jednou z tém je práve zodpovednosť za svoje činy.“

Obrázok WhatsApp 2024-11-02 o 07.39.26_9bb57549.jpg Zdroj: zilina.sp21.sk

Čo by ste chceli, aby si čitatelia odniesli z Vašej knihy?

„Spokojný čitateľský zážitok. Aby ten čas, ktorý venovali čítaniu Mračien nad Žilinou považovali za dobre strávený, prípadne sa oboznámili aj s vecami, ktoré o našom meste nevedeli.“

Máte nejaké plány na ďalšiu knihu alebo pokračovanie príbehu?

„Určite mám plány. Dokonca mám aj nápad nadviazať na túto knihu. Či už pokračovaním alebo akýmsi prequelom odohrávajúcim sa v období prvej ČSR, ktorý by sa točil okolo rôznych kriminálno- špionážnych dobových zápletiek. Tie by riešilo špeciálne oddelenie četníctva, s ktorým sa čitateľ oboznámil v prvej kapitole,“ uviedol pre redakciu Žilina SP21 autor Milan Tichý.


Súvisiaci článok
Rajecké Teplice zasvietili v chorvátskom Hvare. Neúnavný Tomáš exceloval v známych pretekoch
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť