Na význam tohto dňa, ktorý pripadol na utorok 15. októbra, upozornili aj orgány zákona cez hovorcu Policajného prezídia, Romana Hájeka. Svetový deň bielej palice pripomína výnimočnosť tejto pomôcky v životoch ľudí nevidiacich a slabozrakých. Je symbolom nezávislosti a mobility.
„Bielu palicu používajú nevidiaci a slabozrakí, ako nástroj bezpečnej a spoľahlivej navigácie v priestore. Je symbolom odvahy – vydať sa sám do ulíc, prekonávať prekážky, ktoré sú pre bežnú verejnosť často neviditeľné. S pomocou bielej palice a správneho nácviku priestorovej orientácie sa aj ľudia s ťažkým zrakovým postihnutím dokážu samostatne dostať tam, kam potrebujú,“ povedala Ivana Frčová, hlavná koordinátorka Dňa bielej palice na cestách.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
V tento deň spojili svoje sily
A práve na bezpečnosť chodcov s bielou palicou sa zameriava dopravno-preventívna aktivita, ktorú spoločne pripravili Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Prezídium Policajného zboru. „Vítame spoluprácu, pretože ochrana života a zdravia účastníkov cestnej premávky je pre nás absolútnou prioritou. Preventívne aktivity sú kľúčové v snahe minimalizovať riziká a zabezpečiť lepšiu orientáciu a bezpečnosť týchto zraniteľných osôb na našich cestách,“ povedal riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru, plukovník Juraj Tlacháč.
V utorok 15. októbra budú s hliadkami dopravnej polície v 37 mestách a na 41 priechodoch figuranti a informátori únie, aby zisťovali, ako na signál s bielou palicou zareagujú vodiči. Zákon o cestnej premávke priamo upravuje povinnosti vodičov voči nevidiacim chodcom, ktorí používajú bielu palicu. Vodiči sú povinní dbať na zvýšenú opatrnosť a umožniť nevidiacim chodcom bezpečný prechod cez cestu. Týmto ustanovením sa zaručuje ochrana týchto zraniteľných účastníkov premávky.
Ilustračné foto. Zdroj: minedu.sk
Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice budú policajti vykonávať dohľad na priechodoch pre chodcov a zasahovať v prípade, že vodiči nedodržia svoje povinnosti voči nevidiacim. Zároveň budú poskytovať osvetu o správnom správaní sa voči zraniteľným účastníkom cestnej premávky, aby sa zvýšila ich bezpečnosť a povedomie o právach nevidiacich chodcov.
Nižšie si môžete pozrieť zoznam priechodov pre chodcov, na ktorých sa polícia v rámci Žilinského kraja do tejto akcie zapojila:
Zdroj: unss.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť