Svoje výsledky zverejnil inštitút na svojom webe. V predbežnom úvode konštatovali, že finančné zdravie miest a žúp sa po covidovom prepade stabilizovalo, ale úrovni spred pandémie sa nepriblížilo.
„Priemerné skóre finančného zdravia za všetkých 141 miest na Slovensku dosiahlo vlani hodnotu 4,22 z maximálnych 6,00, čo je o 0,01 bodu menej ako rok predtým. Mestá boli na vrchole svojho finančného zdravia počas rokov 2017 až 2020 a aktuálne skóre je približne 0,20 bodu pod hodnotením z uvedeného obdobia," začal svoju analýzu inštitút.
Mestá zo Žilinského kraja na čele rebríčka finančného zdravia
Pre Žilinský kraj môže byť lichotivý fakt, že na čele rebríčka miest s najlepším finančným zdravím sa na prvých miestach umiestnili hneď dve mestá. Prvým je Krásno nad Kysucou s celkovým skóre finančného zdravia 5,68. Tiež pozitívne skóre 5,59 dosiahlo hneď ďalšie severské mesto za ním - Tvrdošín. Na konci rebríčka sa umiestnilo hlavné mesto Bratislava so všetkými časťami so skóre 3,66.
Zdroj: ineko.sk
Prišlo zníženie dlhov
Mestá podľa inštitútu prvýkrát po trojročnej pauze dokázali znížiť svoju mieru zadlženia. Priemerná miera zadlženia miest minulý rok klesla z 23,2 % na 22 %. Je tak na úrovni roku 2018. „Ide zároveň o jednu z najnižších hodnôt, odkedy máme k dispozícii údaje o zadlžení samospráv, teda od roku 2009," doplnil inštitút.
Situácia na župách, najlepšie zlepšenie zaznamenala tá žilinská
Výsledky však nerozoberajú len konkrétne mestá, ale aj vyššie územné celky. „Najviac si medziročne zlepšila skóre žilinská župa (o 0,24 bodu), vďaka čomu sa posunula z posledného miesta na siedme. Takmer všetky kraje vykazujú „dobré finančné zdravie“ (skóre medzi 4 a 5 bodmi)," zhodnotil kraje ekonomický inštitút. Žilinský kraj tak dosiahol skóre 4,47. Rebríček vedie Nitriansky kraj a na jeho konci je Košický kraj.
Zdroj: ineko.sk
Samosprávnym krajom podľa ďalších záverov tejto správy narástol aj priemerný prebytok na bežných účtoch z +7,6 % na +9,5 %. Aj keď ide o lepší stav, ako bol v rokoch 2021 a 2022, je horší, ako v rokoch 2016 až 2020. „Mierne klesli aj záväzky, ktoré sú viac ako 60 dní po lehote splatnosti. Pokiaľ ide o bilanciu bežného účtu, všetky kraje dosiahli vlani kladné hodnoty," uzavreli ekonomickí experti.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť