Na možné nástrahy internetu v blízkosti malých detí upozornil portál akcnezeny.sk.
Internet je pre deti veľké riziko, keďže môžu naraziť na nežiadúci obsah. Takým môžu byť násilné videá, pornografia alebo programy pre staršie ročníky. Je teda potrebné zabezpečiť telefón alebo počítač tak, aby všetok obsah, ktorý deti sledujú, bol bezpečne vyselektovaný k ich veku. Na škodu nie je ani to, ak používate bezpečné platformy a aplikácie určené pre deti. Platforma na videá YouTube napríklad poskytuje alternatívu pre deti v podobe YouTube Kids.
Nevedomé platby, súhlasy so zmluvami či iné, nechcené kroky
Myslite aj na to, že deti vo veku 2 až 5 rokov nezvyknú byť natoľko skúsené, aby pochopili mnohé požiadavky. S tými môžu vyrukovať niektoré weby a dieťa môže v návale očakávania nevedome odsúhlasiť zmluvy, či nebodaj platbu za aplikácie, ktoré by neskôr ľutovalo a vy ako rodič by ste na ňu prišli už neskoro.
Internet je tiež zaplnený aj priestorom, kde vyčkávajú ľudia zvaní „predátori". Tí striehnu na slabšie povahy či mladšie ročníky a vyhrážkami či inými prostriedkami ich môžu neskôr dotlačiť až k skľučujúcim situáciám. Je preto žiadúce a potrebné monitorovať kroky vášho dieťaťa na internete, ak ho už k sieti pustíte.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Zapojte sa do programu dieťaťa na internete
Je oveľa jednoduchšie si stanoviť hranice a pravidlá. Selektovať môžete vhodné a nevhodné stránky a obsah pre vaše dieťa. V hre je tiež takzvaný rodinný plán médií, ktorý si môžete spoločne vytvoriť a riadiť sa ním. Zapojiť dieťa do tvorby tohto plánu tiež môže prospieť celej veci a spôsobu, akým môže dieťa komunikovať na internete a aké má mať hranice. Zároveň sa tak zoznámite so záujmami a potrebami, ktoré vaše dieťa má a ďalej ich rozvíjať. Môžete mu tiež dopriať výklad od odborníkov, ktorí sú už v tomto segmente profesionáli a pôsobia aj v rámci kurzu IT Kids.
Už v zárodku si zabezpečte kreditnú kartu a iné záležitosti
Mnoho zariadení dnes ponúka rodičovské kontroly či detské režimy. Technologické obmedzenia sú dnes menšie ako kedysi, a tak rozhodne nezaháľajte ani pri zabezpečení svojej kreditnej karty či iných kont. Obmedzenia sa môžu týkať aj dnes veľmi populárnych streamingových služieb s filmami či seriálmi. Nastavenia ochrany sú vo vašich rukách a ak ich nastavíte včas, predídete aj takým záležitostiam ako zneužitie osobných údajov či iným neduhom.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť