Pre TASR to uviedol zástupca hovorcu Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky Richard Bolješik.
Dodal, že od začiatku roka eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby 41 prípadov topenia, z toho 13 smrteľných.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby pripomína, aby ľudia pri kúpaní dodržiavali pitný režim a chránili sa pred slnečnými lúčmi pokrývkou hlavy a opaľovacím krémom s dostatočným ochranným faktorom. Odporúča tiež, aby sa vyhýbali požívaniu alkoholických nápojov, skákali do vody len ak sú dobrí plavci a neskákali do neznámej vody.
V prípade, že vidia topiaceho sa človeka je podľa Bolješika potrebné myslieť na svoju bezpečnosť. Neodporúča preto bezhlavo za ním skákať, ale hodiť mu napríklad lano alebo konár, ktorého sa môže chytiť, a zavolať odbornú pomoc.
Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR
S kúpaním môžu byť spojené aj rôzne zranenia a úrazy. Záchranárov je podľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby potrebné volať, ak je úraz spojený s poruchou vedomia, sťaženým dýchaním, veľkým vonkajším krvácaním či poruchou citlivosti končatín. Tiesňovú linku možno kontaktovať aj pri menších zraneniach. „V takom prípade operátor tiesňovej linky 155 bude volajúceho inštruovať k prvej pomoci bez vyslania záchrannej služby," ozrejmil Bolješik.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť