Súčinnosť zložiek Integrovaného záchranného systému a Národnej diaľničnej spoločnosti vo štvrtok 9. mája predpoludním preverila simulovaná dopravná nehoda autobusu v tuneli Ovčiarsko, ktorý je súčasťou diaľničného úseku D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka. Podľa dostupných informácií z Tlačovej agentúry Slovenskej republiky išlo o dopravnú nehodu s 15 pasažiermi, šoférovi prišlo nevoľno a stratil vedomie. Postupne vrazil do dvoch osobných vozidiel, pričom pri nehode prišli o život dvaja ľudia a ďalších osem osôb utrpelo zranenia.
Zdroj: minv.sk
Michaela Lacková z odboru marketingu a komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti informovala, že na precvičenie súčinnosti základných zložiek využili uzáveru tunela počas jeho pravidelnej jarnej údržby.
Na cvičení v tuneli Ovčiarsko sa zúčastnili desiatky hasičov
O cvičení informovala aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline, Mária Pohanková. „Na mieste zasahovalo 22 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Hasičskej stanice v Žiline, Hasičskej stanice v Bytči, Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Žiline a hasičská jednotka zo Strednej školy požiarnej ochrany Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v Žiline spolu so 6 kusmi techniky," informovala Pohanková.
„Úlohou hasičov bolo vykonať prvotný prieskum na mieste nehody, preveriť rádiové spojenie v tuneli, možnosť odvetrania a zistiť presnú polohu mimoriadnej udalosti od nástupného portálu tunela. V spolupráci so Záchrannou zdravotnou službou sa hasiči podieľali na určení miesta na hniezdo záchrany, vyslobodzovanie zranených z dopravných prostriedkov, zistiť ich počet a spolupracovať pri triedení zranených osôb a ich záchrane," uzavrela Pohanková.
Zdroj: minv.sk
Prevencia a povinnosť zároveň
Cvičenie simulovanej nehody podľa Lackovej preverilo pripravenosť, schopnosti a súčinnosť všetkých zúčastnených strán. Operátor tunela identifikoval vzniknutú udalosť cez kamerový systém, aktivoval všetky bezpečnostné systémy tunela a oznámil vzniknutú udalosť na Koordinačné stredisko Integrovaného záchranného systému.
Na miesto udalosti boli vo štvrtok 9. mája vyslaní príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Zároveň pomáhali vykonávať záchranu osôb, ktorým prítomné posádky Záchrannej zdravotnej služby poskytovali prvú pomoc. O zabezpečenie plynulosti cestnej premávky sa priamo na mieste postarali hliadky Policajného zboru.
Technologické vybavenie tunela Ovčiarsko
Tunel Ovčiarsko má dve tunelové rúry, každú s dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere. Ľavá tunelová rúra je dlhá 2 360 metrov, pravá 2 367 metrov. Zároveň je vybavený prúdovými ventilátormi a zavodneným požiarnym vodovom. Potrubie v tuneli je chránené proti zamrznutiu vody vyhrievacím káblom.
Zdroj: minv.sk
„Zdroj vody zabezpečuje automatická tlaková stanica požiarneho vodovodu. Vo výbave tunela nechýba osvetlenie, SOS kabíny, rozhlas, monitorovacie systémy a havarijná nádrž na západnom portáli na zber úniku nebezpečnej látky. Chránená úniková cesta má päť priečnych priechodných prepojení s miestnosťou pre technológiu. Tri priečne prepojenia sú prejazdné pre hasičské a záchranné jednotky," priblížila vybavenie tunela Lacková a dodala, že zorganizovať taktické cvičenie raz za štyri roky je povinnosťou vyplývajúcou z nariadenia vlády a európskej smernice.
Simulovaná nehoda pomôže preveriť technické a technologické časti tunela, funkčnosť rádiového a telefonického spojenia či vodné zdroje na mieste cvičenia. VIDEO z akcie si môžete POZRIEŤ TU.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť