„Výstava prezentuje obdobie od mladšej doby kamennej až do doby bronzovej, keď postupne zaniká mykénska kultúra. Významné osady tejto epochy sa nachádzali v Tesálii, v strednom Grécku, na Peloponéze a na východnom pobreží polostrova Atika," načrtla Kiripolská.
Expozícia podľa nej pokračuje prezentáciou egejskej oblasti, Kykladských ostrovov a Kréty. „Kyklady boli známe svojimi mramorovými plastikami a remeselne vyspelými mramorovými nádobami. Na Kréte boli postavené výstavné paláce zdobené nástennými maľbami, vznikali drahocenné šperky, pútavé sošky a keramika všetkého druhu. Po zániku minojskej civilizácie prebrali vedúcu úlohu Mykény, ktorých kultúra bola nemenej vyspelá a bohatá," priblížila.
Prekvapivé bohatstvo umeleckých diel i obdivuhodnú rozvinutosť výrobných technik autor výstavy dokladá mnohými ukážkami vo forme replík, ktoré dodávajú výstave mimoriadnu pútavosť. „Svoje repliky upravuje rôznymi maliarskymi technikami, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete," dodala Kiripolská.
Hertlík je cestovateľ a zberateľ, ktorý prezentoval svoje zbierky na mnohých výstavách na Slovensku i v zahraničí.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť