O prácach informovali zástupcovia liptovskej obce na sociálnej sieti. Priblížili, že nová expozícia je už vo finálnej fáze. „Pracuje sa na detailoch. Pribudlo zrkadlo, ktoré ešte nakloníme tak, ako bývalo kedysi. Bola upevnená polica nad oknom, almara, police na džbány a krčahy. Pribudli uteráky a modlitebné knihy a spevníky," uviedli predstavitelia Važca.
Okrem toho sa v spolupráci s Liptovským múzeom pracuje aj na vytvorení expozície s náradím na spracovanie ľanu, vlny a textilu. Nevyhnutná bude aj ochrana proti drevokazným škodcom. Dvere budovy po vylepšení by mali byť pre návštevníkov otvorené od mája.
Po kom drevenicu pomenovali?
V roku 1923 sa významný maliar Ján Antonín Hála zamiloval do Važca. Ako turista zostal očarený krajinou a kultúrou a rozhodol sa v obci usadiť. V roku 1925 postavil zrubový dom, ktorý sa stal hlavným ohniskom jeho tvorby. Aj keď sa maliar neskôr presťahoval do murovaného domu v blízkosti, budovu doteraz označujú jeho menom.
Hálova drevenica vo Važci, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, bola poškodená ohňom v auguste roku 2021. Príčinou vzniku požiaru boli žeravé uhlíky. Napriek tomuto nešťastiu bola drevenica neskôr zrekonštruovaná a konečne sa do nej po rokoch vracia historicky autentická expozícia.
Zdroj: Facebook/Obec Važec
Zdroj: Facebook/Obec Važec
Zdroj: Facebook/Obec Važec
Zdroj: Facebook/Obec Važec
Zdroj: Facebook/Obec Važec
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť