Pondelok 26. 09. 2022 20:28:56 | Meniny má Edita

Súsošie sv. rodiny je opäť v areáli zámku v Bytči. Osadenie skomplikoval zlodej

Betlehem – Súsošie sv. rodiny oddnes opäť stojí v areáli bytčianskeho zámku a sobášneho paláca. Dielo, ktorého autorom je sochár Marek Pružina, tam po roku opäť nainštaloval architekt Jozef Janiš. Pýtate sa, prečo až tak neskoro, počas druhej adventnej nedele? Zavinil to zlodej! FOTO: fb Jozefa Janiša

Michal Filek|5. december 2021|14:27:31

„A je to. Dnes sme v Bytči na zámku nainštalovali betlehem. Rok 2021. Ďakujem Martinovi. Výstava ľudových betlehemov je v Sobášnom paláci,“ napísal na svojom fb profile Jozef Janiš.

Záhradný architekt pred týždňom informoval aj príčine, prečo inštalácia súsošia mešká.

„Na príčine sú zlodeji, ktorí si v Bytči robia čo chcú. Pôvodne sv. Rodina mala byť inštalovaná pod lipu včera t.j. 29.11. 2021. Lenže mal som inú "robotu", odstraňoval som následky návštevy zlodejov u mňa na záhrade -diera v murovanom plote a iné "radostné" detaily.“

Počas druhej adventnej nedeľa osadil Jozef Janiš sv. rodinu v areáli zámku. Foto: fb Jozefa Janiša

Dnes je Janiš rád, že sa mu podarilo, už štvrtý rok po sebe, Betlehem v zámku inštalovať. Ako tvrdí, keď nie pre nikoho iného, tak pre malé deti. Postačí vraj, keď aspoň jedno dieťa, ktoré pôjde okolo, si to všimne a bude mať radosť.

„Ešte jeden podstatný detail k tým zlodejom. Minulý rok začiatkom Adventu pracovníčky zo Sobášneho paláca inštalovali pred a pod súsošie krásnu jedľovú čečinu. Lenže za pár dní niekto tú čečinu spod malého Ježiška ukradol. Ano ukradol, je to niečo neuveriteľné aspoň pre mňa, keď niekto pre svoje "šťastie" a svoju malichernú "vianočnú atmosféru" ukradne, asi bez výčitiek svedomia aj spod nôh Ježiška! Je to vôbec človek? Asi keby pod tou lipou nebola dobre sv. Rodina pripevnená, dnes by možno bolo ukradnuté celé súsošie,“ dodáva architekt.

Jozef Janiš ľudí vyzýva: Ak sa Vám chce zapáľte tam k sv. Rodine sviečku, či kahanec.


Súvisiaci článok
Gustáv Beláček: Pokoj nachádzam v prírode!
Čítajte viac >

Zdieľať článok
lock icon

Diskusia bola dočasne zablokovaná.