„Až 1 998 z celkového počtu zásahov bolo vykonaných na lyžiarskych tratiach, takže 967-krát vyrážali záchranári na pomoc pacientom v horskom teréne," uvádza HZS, ktorá pôsobí na území Slovenska v šiestich oblastných strediskách. Najčastejšie horských záchranárov žiadali o pomoc v Nízkych Tatrách, kde zasahovali v takmer 1 300 prípadoch. „Pri už aj tak vysokom čísle je alarmujúcim počet zásahov - 1119, na lyžiarskych svahoch. Nehovorí to len o fakte, že v danej lokalite sa nachádzajú najväčšie a najnavštevovanejšie lyžiarske strediská, ale najmä o správaní sa lyžiarov, ich skúsenostiach na trati a tiež o pohybe v teréne v nevhodných poveternostných podmienkach," skonštatovala HZS.
Oblastné stredisko Vysoké Tatry vykonalo v minulom roku druhý najvyšší počet zásahov, mali tam viac ako 500 záchranných akcií. V teréne nášho najvyššieho pohoria však podľa HZS platí opačný trend než v Nízkych Tatrách a pomoc potrebovali najmä pacienti v teréne než tí na lyžiarskych svahoch. V minuloročných štatistikách nasledujú oblastné strediská Malá a Veľká Fatra.
Z celkového počtu záchranných akcií v roku 2023 pomáhali záchranári najmä domácim návštevníkom, ktorí tvorili takmer polovicu prípadov. Za nimi nasledujú Poliaci a Česi. „V minulom roku príslušníci HZS pomohli turistom, lyžiarom a návštevníkom hôr z 34 krajín sveta vrátane Slovenska. Aj keď väčšina zásahov bola úspešná, hory si v minulom roku vyžiadali 22 obetí, z toho 12 osôb zahynulo vo Vysokých Tatrách," uzatvára HZS.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť