Štvrtok 13. 06. 2024 20:05:11 | Meniny má Anton

Počas horskej turistiky buďte ostražití. Platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách platí v polohách nad 1 700 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

TASR|14. február 2024|10:45:09

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Súvisiaci článok
Masívne zrážky zhoršili situáciu na horách. Platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva
Čítajte viac >

Vietor severných smerov vytvoril snehové dosky a vankúše na južných záveterných svahoch. „Uvoľnenie lavíny je tam možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. V nižších polohách v predchádzajúcich dňoch prevažne pršalo, preto po následnom ochladení sneh stvrdol a stabilizoval sa,“ priblížil Krajčí. Dodal, že sa môžu vyskytnúť malé samovoľné lavíny, hlavne po oteplení v poobedných hodinách na južných svahoch vplyvom slnečného žiarenia.

V Malej a Veľkej Fatre prinieslo ochladenie stabilizáciu snehovej pokrývky. Striedaním kladných a záporných teplôt sneh stvrdol, prípadne sa vytvorila kôra. Platí tam malá hrozba pádu lavíny.

„Snehová pokrývka je v celom profile premočená dažďovými zrážkami ešte z nedele 11. februára. Zrána môže byť povrch tvrdý až ľadový,“ poznamenal Krajčí. V poludňajších hodinách HZS očakáva, že vplyvom slnka sneh zmäkne hlavne na južných slnečných svahoch. Súvislá pokrývka sa vyskytuje od približne 1 200 metrov nad morom.


Súvisiaci článok
Na horách buďte radšej obozretní. Pre oteplenie platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť