Streda 24. 04. 2024 10:54:04 | Meniny má Juraj

TIP NA VÝLET: Tam, kde sa zrodila zbojnícka legenda

Terchová, Terchová... Rázovitá kopaničiarska obec ležiaca na hranici Žilinského a Dolnokubínskeho okresu. Svojou rozlohou a počtom obyvateľov patrí medzi najväčšie dediny v tomto regióne. V súčasnosti v nej žije vyše 4-tisíc obyvateľov a teraz sa podržte, v jej katastri (84,5 km2) sa nachádza až 68 osád. A práve jednu z nich v tomto článku navštívime. Pôjdeme práve tam, kde uzrel svetlo sveta náš najznámejší ľudový hrdina - Juraj Jánošík. FOTO: redakcia

Michal Filek|3. december 2021|10:59:38

Chlapec z kopaníc

Z ranného detstva Juraja Jánošíka veľa nevieme. Narodil sa do chudobnej rodiny roľníkov, ktorí celý svoj život zasvätili ťažkej fyzickej práci na gazdovstve. Donedávna sa ako dátum jeho narodenia uvádzal január 1688. Podľa najnovších zistení však môže byť tento údaj nepresný, keďže v čase od januára do mája toho roku boli vo varínskom kostole pokrstení až štyria chlapci s rovnakým menom a priezviskom. Na čom sa však historici zhodujú, je miesto jeho narodenia. Je to Terchová, konkrétne osada Jánošíkovci, nazývaná aj U Jánošov.

Ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť, určite nebudete banovať. Pred vami je nenáročný výlet s nádhernými výhľadmi do okolia a nádychom histórie. Navyše je vhodný aj pre milovníkov cyklistiky, ale aj rodičov s malými deťmi, keďže do osady vedie asfaltová cesta.

Svoju túru môžete začať v osade Šípková, kde sa poľahky dostanete autom alebo autobusom. V Terchovej odbočíte pri obchode Lidl a po hlavnej ceste sa veziete až na konečnú zástavku v Šípkovej, kde môžete zaparkovať. Odtiaľto je to do osady Jura Jánošíka niečo cez dva kilometre (2,1 km). Samozrejme, do osady sa môžete aj vyviesť, ale to by ste z príjemnej prechádzky nemali vôbec nič.

Ak máte radi prechádzky, svoju túru môžete začať v osade Šípková, na konečnej zastávke autobusu.

Kopaničiarska oblasť

Ak beriete so sebou kočík alebo bicykel, pripravte sa na strmší terén. Keďže osada sa nachádza v nadmorskej výške 740 m n. m., nahor si to budete musieť vyšliapať. Hoci sa veľkú časť cesty kráča do kopca, vynaložená námaha bude stáť za to. Najmä keď sa pred vami otvorí horizont a vy dovidíte až na druhú stranu doliny, kde učupené v horách ležia ďalšie osady. Zrazu už nepochybujete, že je ich tak veľa.

Do osady sa ide hlavne hore kopcom. Keďže cesta je po celej dĺžke vyasfaltovaná, nie je problém po nej tlačiť kočík.

Približne v polovici cesty narazíte na kríž s Ježišom Kristom, ktorý chránia dva vysoké stromy. Terchová, ako aj mnohé iné dediny, nemala svoju vlastnú farnosť. Najbližší kostol sa nachádzal až v 15-kilometrov vzdialenom Varíne. Život na kopaniciach bol náročný a hlavne zasvätený každodennej práci na poli. Z toho dôvodu si ľudia v blízkosti svojich obydlí stavali kríže a kaplnky, kde sa chodili modliť.

Okrem nádherných výhľadov na okolitú prírodu a kopanice narazíte po ceste aj na tento kríž, ktorý sa nachádza asi v polovici trasy.

Na značení cesty do osady si miestni dali záležať. Nemáte kde zablúdiť. Po ceste natrafíte až na niekoľko smerovníkov, ktoré vás dovedú do cieľa. Zo zastávky v Šípkovej je to približne 35 až 45 minút chôdze, závisí, aké tempo zvolíte.

Pri poslednom strmšom výstupe sa po ľavej strane začnú pred vami vynárať prvé chalúpky. K tabuli, ktorá oznamuje, že ste u Jánošíkov, je to už len chvíľka. Na rázcestí križovatiek sa tiež dozviete, že ak ste by pokračovali ďalej, zájdete až do Bieleho Potoka (ďalších 45 minút cesty).

A sme tu! Osada Jánošíkovci... Ak by ste pokračovali rovno, dostanete sa až do Bieleho Potoka.

V tomto bode sa už pred vami otvára rodná osada Juraja Jánošíka. Stačí sa vydať po ceste vľavo a ste tam. Osadu tvorí niekoľko zrekonštruovaných, ale aj spustnutých dreveníc. Príroda je tu nádherná, najmä na jeseň, keď je všetko sfarbené.

Symbolický dom

Rodný dom nášho najznámejšieho zbojníka by ste v osade hľadali márne. Nezachoval sa. Za zmienku však stojí tzv. Symbolický Jánošíkov dom, ktorý je situovaný napravo pri vstupe. Drevenica je v majetku obce. Aby návštevníkom aspoň trochu priblížili Jánošíkove detstvo a dospievanie, jej priestory prerobili na expozíciu.

V chalupe je podľa informácií obce k nahliadnutiu Jánošíkova izba a suveníry, ktoré nikde inde nekúpite. My sme však toľké šťastie nemali, v čase nášho príchodu bol dom až do odvolania zatvorený. Čo už, možno nabudúce...

Symbolický Jánošíkov dom... Žiaľ, v čase našej návštevy sme sa dnu nedostali. Zatvorený až do odvolania.

Tu náš výlet takpovediac končí. Ešte sa pár minút premávame po osade, obdivujeme miestnu architektúru a necháme sa unášať predstavami, ako to tu mohlo vyzerať, keď sa po tunajších lúkach a lesov preháňal Jánošík. Nakoniec sa vydávame na cestu späť. Dolu kopcom kráčame už o čosi rezkejšie. Ani sa nenazdáme a sme späť na parkovisku. Do auta nasadáme s príjemným pocitom, že sme urobili niečo nielen pre svoje telo, ale aj myseľ.

Pri potulkách po osade narazíte na turistov aj miestnych chalupárov.

Ľudový mecenáš

A prečo sa rodák z malej osady na ďalekom, nehostinnom severe zapísal veľkými písmenami do našej histórie? Jánošík sa narodil v období, kedy životné podmienky obyčajného ľudu boli pre silný feudálny útlak a vykorisťovanie veľmi zlé. Poddaní sa búrili, vznikali stavovské povstania.

Jánošík prvýkrát opustil Terchovú práve ako kuruc, člen povstaleckých oddielov. Do rodnej osady sa vrátil ešte pred ukončením povstaní. Neskôr ho povolali do cisárskych vojsk a stal sa členom záložného oddielu na Bytčianskom zámku.

Pôsobenie na tomto mieste predurčilo jeho ďalšie smerovanie. Práve tu sa zoznámil so zbojníckym kapitánom Tomášom Uhorčíkom, ktorý bol v tom čase uväznený na zámku. Z väzňa a „dozorcu“ sa stali razom priatelia. Ako uvádzajú historické pramene, Jánošík väzňovi prilepšoval na jedle a poskytoval mu rôzne drobné úľavy.

Osada Jánošíkovci je jedna zo 68 osád, ktoré sa v Terchovej do dnešného dňa zachovali.

Uhorčík neskôr z väzenia ušiel. Na slobode vyhľadal Jánošíka, ktorého medzitým rodičia vykúpili z vojenskej služby. Lákal ho na rovnaké chodníčky, vraj v ňom videl chuť „zbojníčiť“. Prvá „akcia“, ktorej sa Jánošík zúčastnil, sa podľa historických zdrojov odohrala na Morave, odkiaľ si spolu s členmi zbojníckej skupiny priniesol plátno na košele.

Zbojnícky kapitán

Jánošík od začiatku vynikal svojou udatnosťou, silou a vodcovskými schopnosťami, preto sa zakrátko ako 23-ročný postavil na čelo družiny. Jeho zbojnícka kariéra však trvala len poldruha roka. Najviac lúpežných prepadov uskutočnil so svojimi tovarišmi v roku 1712, kedy olúpili o majetok bohatých mešťanov aj viacerých šľachticov. Čoskoro sa stali v krajine nežiaducimi a boli na nich nasadení stoliční drábi aj cisárski vojaci.

Osudnou sa Jánošíkovi stala lúpežná výprava, pri ktorej na následky postrelenia zomrel domanižský farár. Jánošíka v marci 1713 zlapali a následne postavili pred súd. Ako je už všeobecne známe, uznali ho za vinného a odsúdili na smrť verejnou popravou, a to zavesením na hák.

Hoci sa dožil len 25 rokov, za tento „krátky čas“ sa do povedomia chudobného ľudu zapísal ako udatný a čestný človek, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Po smrti sa stal legendou, hrdinom a mučeníkom, ktorý sa opovážil vzoprieť vrchnosti a neslobode.

ZHRNUTIE

Miesto: Osada Jánošíkovci (U Jánošov) Dĺžka trasy: 2,1 km (zo Šípkovej po zelenej značke), 35-45 minút chôdze Opis trasy: vhodná pre cyklistov, aj pre rodiny s kočíkmi Prečo sa tu oplatí ísť: unikátne výhľady do okolia, nádherná príroda v každom ročnom období, možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavého z našej histórie – trasa do osady je súčasťou náučného chodníka Jánošíkovým chotárom, ak túžite po náročnejšom výlete, môžete pokračovať až do Bieleho Potoka.

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

lock icon

Diskusia bola dočasne zablokovaná.