Hovorkyňa Považského múzea, Magdaléna Lacková, na oficiálnom webe informovala, že sonda I mala za úlohu vo vyhradenom priestore vyrovnať terén, aby sa získalo ďalšie miesto na ukladanie kameňa potrebného na sanáciu, úpravu poškodených murív, ktorý v členitom teréne hradu nie je kde deponovať.
„Sonda II označuje polohu juhozápadnej obytnej miestnosti, do ktorej interiéru sa v minulosti zrútila časť západnej obvodovej steny. Tu bola odstránená časť sutinového závalu tak, aby bolo možné zdokumentovať spadnutý blok muriva, ktorý bude neskôr rozobratý a kameň z neho opätovne použitý na murovanie.
Sonda III mala za úlohu nájsť a vyčistiť kompaktné murivo pod poškodenými stenami, kavernami v obvodových múroch bašty a staršej budovy, aby sa na týchto vyčistených základoch mohli poškodené časti stien opätovne vymurovať, čím sa zamedzí ďalšiemu degradovaniu múrov,“ priblížila Lacková.
Pripomenula, že s nadmorskou výškou 985 m je Zniev druhým najvyššie položeným hradom na Slovensku. Pozostáva z horného a dolného hradu, pričom horný je starší, vybudovaný už v prvej polovici 13. storočia. Slúžil ako komitátny hrad, preto sa aj v 14. storočí nazýval Turčianskym hradom (castrum Turus). Až neskôr dostal pomenovanie Znievsky.
„Dolný hrad je o niečo mladší a mal charakter palácovej, obytnej stavby, hoci disponoval aj obrannými prvkami. Spomedzi významných vlastníkov možno spomenúť Mikuláša Kostku (1530) a Františka Révaia (1545), neskôr sa stal korisťou Bočkajovcov, Tökölyovcov a Rákociovcov. Posledná písomná správa, ktorá spomína ešte využívaný dolný hrad je z roku 1713,“ uviedla hovorkyňa Považského múzea, Magdaléna Lacková.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť