Štátna ochrana prírody SR zverejnila štúdiu zameranú na odhad početnosti medveďa hnedého na Slovensku. Vedci z Univerzity Karlovej a Českej zemědělskej univerzity odhadujú veľkosť populácie tejto šelmy na 1056 (1012 – 1275) jedincov. Celosvetová veľkosť populácie medveďa hnedého je pritom odhadovaná na asi 200-tisíc jedincov.
„Výsledok porovnania tejto štúdie s predchádzajúcim genetickým sčítaním sa dá zhrnúť tak, že na Slovensku pravdepodobne nedochádza v poslednej dekáde k výrazným zmenám veľkosti populácie medveďa hnedého,“ uviedol doc. Pavel Hulva z katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.
Napriek tomu, že k zásadnému nárastu celkového počtu medveďov na Slovensku podľa výsledkov štúdie nedošlo, ministerstvo rozumie obávam verejnosti zo stretu s medveďom. Medvede do intravilánov obcí nepatria a ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia do obytných zón, je nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu a predísť incidentom.
Tvrdí to ministerstvo životného prostredia v tlačovej správe.
„Preto intenzívne pracujeme na súbore komplexných opatrení v oblasti prevencie, akcieschopnosti a spolupráce, vďaka ktorým možno minimalizovať riziko stretu medveďa hnedého a človeka v intravilánoch či blízkom okolí. Musíme posilniť zásahové tímy, ktoré vykonávajú adresnú reguláciu problémových jedincov. Chcem nadviazať spoluprácu s políciou, ale posilniť aj preventívne opatrenia, aby medvede nemali dôvod prichádzať k mestám a obciam“ vyhlásil minister životného prostredia Milan Chrenko.
Minister Milan Chrenko.
Štúdia je verejnosti dostupná tu.
Zo štúdie vyplýva, že najväčšiu populáciu medveďa evidujeme v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde sa preukázala populácia 278 jedincov. Hustota populácie medveďa hnedého na Slovensku bola stanovená na 10 jedincov na 100 km2, pričom najpočetnejšia subpopulácia sa vyskytuje na území Poľany.
Docent Hulva v tlačovej správe vydanej Prírodovedeckou fakultou UK ale tiež uviedol, že výsledky ešte neboli publikované v odbornom časopise a nebýva zvykom ich predtým predstaviť verejnosti.
„V tomto prípade robíme na želanie slovenských kolegov výnimku vzhľadom na potrebu upokojiť verejnosť,“ dodal Pavel Hulva.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť