Celonárodný význam získal až v druhej polovici 19.storočia. Začalo to pohrebom prvého podpredsedu Matice slovenskej Karola Kuzmányho v roku 1866. Až jeho pohreb, ktorý bol vraj doslova ako manifestácia, inšpiroval našich národovcov, aby sa miestom posledného odpočinku významných Slovákov stal práve tento cintorín. Martin bol v druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia centrom slovenského národného, politického a kultúrneho života a žilo tu mnoho dejateľov, bolo to teda logické rozhodnutie.
Počas dlhých rokov sa stal Národný cintorín v Martine miestom posledného odpočinku pre celý zástup osobností slovenskej kultúry, literatúry, politiky a rôznych oblastí vedy i spoločenského života. Čo hrob, to zvučné meno a pozoruhodný životný príbeh. Pri vstupe do areálu cintorína je nainštalovaný panel s dotykovými obrazovkami, ktoré ponúkajú informácie o zosnulých.
Miesto posledného odpočinku tu našli napríklad básnik Štefan Krčméry, spisovateľ Jozef Cíger Hronský, Svetozár Hurban Vajanský, poetka Maša Haľamová, spisovateľ Karol Kuzmány, politik Milan Hodža, Jozef Lettrich, maliar Martin Benka, Mikuláš Galanda, či herec Emil Horváth st., aj Pavol Mudroň.
V roku 1967 vyhlásili Národný cintorín za národnú kultúrnu pamiatku. Informácie o objekte pútavo spracoval a bohato ilustroval vo svojej publikácii Zdenko Ďuriška. Sprievodca unikátnou národnou kultúrnou pamiatkou je určený pre návštevníkov cintorína, aj pre odborných čitateľov. Dozviete sa napríklad, ktoré pohreby boli kontroverzné, za akých okolností sa cintorín stal národným, ale aj to, ktoré náhrobníky patria medzi najvzácnejšie.
Takto v knihe opisuje ten, ktorý sa týči nad hrobom Svetozára Hurbana Vajanského a jeho manželky: "Náhrobník vyrobený z travertínu tvorí tumba na pódiu z nahrubo otesaných kvádrov. Na bočných stenách tumby sa nachádzajú nápisy. Okrem mien oboch manželov sú na západnej strane umiestnené Vajanského slová: ´Bez žertvy národ, nemôže sa vzchopiť ´ a na východnej nápis: ´Ľud tvoj - ľud môj, Boh tvoj - Boh môj´, ktorý si sama vybrala jeho manželka a ktorý symbolizuje jej odlišnú národnú príslušnosť. Na hornej sedlovito skosenej platni leží kríž v strede ozdobený vavrínovým vencom."
Národný cintorín v Martine je nielen miestom posledného odpočinku, ale aj turistami vyhľadávaným miestom.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť