Múzeum liptovskej dediny skanzen Pribylina hostilo v uplynulých dňoch podujatie s názvom Včelárska nedeľa, ktorá už tradične v sebe spája nielen programové podujatie, ale aj súťaž o najlepší med a medovinu Pribyliny.
Svoje súťažné vzorky mohol posielať každý záujemca do termínu, kedy zasadla hodnotiaca komisia, ktorej členovia vybrali prvé tri hodnotené miesta.
„V roku 2023 bolo do súťaže o najlepší med a medovinu zaslaných 13 vzoriek medu a 6 vzoriek medoviny. Komisia, medzi ktorej členov patrili skúsení včelári a včelárky, zhodnotila, že tento rok dosahovali všetky prihlásené súťažné vzorky vysokú kvalitu, čo potvrdzuje výbornú úroveň liptovského medu a včelárstva samotného. Rovnaký rezultát vyriekol aj Ústav včelárstva Liptovský Hrádok, ktorý vykonával analýzu poslaných vzoriek. Hodnotenými parametrami boli obsah vody, voľných kyselín, elektrická vodivosť a pH,“ priblížili zástupcovia Liptovského múzea na oficiálnom webe.
Komisia napokon rozhodla, že víťazom v kategórií Najlepší med sa stal Ladislav Balvan, druhé miesto obsadil Tibor Kohút a pomyselná bronzová priečka patrila Martinovi Sinakovi.
V kategórii Najlepšia medovina prvé miesto obsadil včelár Karol Olejník z Ružomberka, striebro patrilo Matúšovi Hosovi a z bronzovej priečky sa tešila Margaréta Hockicková.
„Počas podujatia sa približne 1 000 divákov potešilo vystúpeniam folklórnych súborov, súťaži Včely očami detí a odborníci si prišli na svoje počas odborných prednášok. Milovníkom včiel a včelárskych produktov múzeum pripravilo aj panelovú výstavu Včelárstvo v Liptove. V rámci podujatia bola otvorená aj nová Expozícia bylinkárstva, ktorá prezentuje bohatú tradíciu tejto dôležitej schopnosti našich predkov a nechýbalo ani množstvo predajcov remeselných, či žánrovo blízkych včelárskych produktov,“ zhodnotili zástupcovia Liptovské múzea.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť