Historici Peter Štanský a Milan Novák pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina uviedli, že pozemok na Hollého ulici číslo 11 kúpil obyvateľ Bytčice, Filip Holzmann, v roku 1923 od Hermana Donátha a dal si na ňom postaviť nový obytný dom. Stavbu podľa slov historikov realizovala firma Ľudevíta Kantúrka, ktorý pravdepodobne dom i projektoval. Po jeho postavení ho v roku 1926 prevzal syn Filipa Holzmanna Emil s manželkou Arankou rodenou Wertheimerovou a následne ho predal Adolfovi Rosenzweigovi.
Foto: Súkromný archív Petra Štanského
„V období rokov 1945 až 1951 využívali dom žilinskí skauti. Potomkom rodiny Rosenzweigovej, ktorí nebývali v Žiline, patril dom až do roku 1952, kedy ho predali Jednotnému sväzu rybárskemu v Žiline. Ten po výstavbe svojej novej budovy na Kmeťovej ulici odovzdal vlastnícke práva Kovoslužbe Žilina,“ uviedli historici Štanský a Novák pre TIK mesta Žilina.
Ďalej doplnili, že dom po likvidácii Kovoslužby v roku 1992 prevzalo Mesto Žilina, ktoré tu umiestnilo Park kultúry a oddychu Žilina.
„Po zániku tejto ustanovizne dňa 15. septembra 1994 mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že budovu predá Matici slovenskej symbolicky za 1 korunu. Následne mesto poskytlo na rekonštrukciu budovy sumu dva a pol milióna korún a po jej skončení tu bol od 1. januára 1996 zriadený Dom Matice slovenskej Žilina ako stále pracovisko Matice slovenskej.“
Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera
Dom plní kultúrne, spoločenské a metodické ciele Matice slovenskej na území vymedzenom okresmi Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice a Žilina.
„Súčasťou domu je Exilová knižnica zameraná na literatúru zahraničného exilu, ktorá je verejnosti prístupná bezplatne. V Dome Matice slovenskej Žilina sídlili v roku 2014 aj viaceré inštitúcie a organizácie, ako napríklad Živena – spolok slovenských žien – Základná organizácia v Žiline, Slovenský skauting – Slovenskí OLD skauti a Slovenskí skauti v Žiline, Zväz slovenských filatelistov – Klub filatelistov v Žiline, Šachový klub DMS v Žiline, Slovenská esperantská spoločnosť ESONO v Žiline, Zväz diabetikov Slovenska – Základná organizácia v Žiline, Slovenský zväz zdravotne postihnutých č. 1, Slovenský zväz zdravotne postihnutých č. 4 alebo Združenie občanov Slovenska postihnutých epilepsiou – regionálny klub AURA v Žiline,“ uzavreli pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina historici Peter Štanský a Milan Novák.
Foto: Dom Matice slovenskej v Žiline
Foto: Dom Matice slovenskej v Žiline
Foto: Dom Matice slovenskej v Žiline
Foto: Dom Matice slovenskej v Žiline
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť