„V nedeľu som šla autom z Hradnej a pred kameňolomom na mieste, kde, pokiaľ moja pamäť siaha, vždy parkovali autá. Väčšinou horolezci, lebo je tam cesta k lezeckej stene. A teraz tam dávali strážcovia pokuty za zlé parkovanie. Vraj je tam 5-ty stupeň ochrany. Ako má človek, ktorý nepozná hranicu ochranného pásma vedieť, že tam nesmie parkovať? Je tam ceduľa?“ napísala Jana do skupiny Súľovské skaly na Facebooku.
Odpoveď prišla zo Štátnej ochrany prírody. Informovali totiž, že strážcovia kontrolovali dodržiavanie zákona v najvzácnejších a najchránenejších lokalitách. Konkrétne v Súľovských skalách. Zistili pritom množstvo priestupkov a uložili viacero pokút.
A ako má človek vedieť, že je v chránenom území a musí sa niektorých vecí vyvarovať? Je to jednoduché – treba si to vraj naštudovať.
„Ideálny spôsob ako predísť zbytočným pokutám je vyhnúť sa zakázaným činnostiam poškodzujúcim chránené územia, oboznámiť sa s pravidlami a rešpektovať ich. Stráž prírody preto vyzýva návštevníkov chránených území, aby sa nedali pomýliť činnosťou iných osôb s opakovali porušenia zákona, ale aby sa presvedčili či je zamýšľaná činnosť v konkrétnom území povolená,“ napísala Štátna ochrana prírody SR (ŠOPSR).
Takže ak idete do predpokladaného chráneného územia, najskôr si zistite, najlepšie na internete, čo tam môžete a čo nie.
Stráž prírody totiž vykonáva okrem priebežných kontrol aj cielené kontroly väčšieho rozsahu zamerané na podmienky a pravidlá konkrétneho územia.
Počas uplynulých dní vykonali kontrolu práve v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Súľovské skaly, ktorá patrí k najstarším národným prírodným rezerváciám na Slovensku a nachádza sa tu naše najvzácnejšie prírodné dedičstvo. Platí tu preto 5. stupeň ochrany prírody s príslušnými obmedzeniami, ktoré majú prispieť aj k čo najmenšiemu dopadu turistického ruchu na toto veľmi vzácne prostredie.
NPR Súľovské skaly zároveň leží v Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy, chránenom vtáčom území a území európskeho významu, čo podčiarkuje jej dôležitosť z pohľadu ochrany prírody a biodiverzity.
„Len počas nedele bolo v tomto území Strážou prírody odhalených viac ako 40 porušení zákona o ochrane prírody a krajiny, z ktorých 19 bolo vyriešených priamo na mieste, pri 9 sa vykonáva ďalšie zisťovanie a 3 boli odstúpené Slovenská inšpekcia životného prostredia na prejednanie prostredníctvom nového informačného systému Stráže prírody,“ píše SOPSR.
Medzi najčastejšie porušenia zákona, podľa strážcov prírody, patrilo parkovanie vozidiel mimo na to určených miest a pohyb osôb mimo turistického alebo náučného chodníka hlboko v chránenom území. Strážcovia ďalej odhalili let dronom v malej výške, zakladanie ohňa a horolezeckú činnosť na miestach, kde je takáto aktivita zakázaná.
„Vzhľadom k rozsahu zistených porušení je predpoklad opakovania rozsiahlejšej kontroly aj v mesiaci máj. Ďakujeme za ohľaduplnosť,“ dodala SOPSR na záver.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť