Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že jednoloďový kostol v Liptovskom Jáne vznikol približne okolo roku 1280, pričom jeho patrón dal meno aj obci. Z obdobia vzniku kostola sa zachoval neskorománsky vstupný portál, severná a západná časť kostola vrátane veže.
„Z čias rozsiahlej gotickej prestavby v 15. storočí pochádza rebrová klenba svätyne. O niečo neskôr bola zväčšená aj loď kostola. V 17. storočí pribudol vonkajší obranný múr so zvonicou. Tú v roku 1808 prestavali a slúžila ako knižnica a archív,“ informuje Farský úrad Liptovský Ján na portáli Kpr-fenix.sk.
Hodnotnou súčasťou interiéru kostola sú podľa slov zástupcov miestneho farského úradu jeho oltáre:
„Ranobarokový, barokový s gotickou plastikou, goticko-renesančný krídlový oltár ukrižovania a gotická krstiteľnica, či barokový organ z kremnickej dielne Martinusa Zorkovského. Zaujímavosťou je zvyšok krovu z roku 1291/1292, či v tichu kostola počuteľné bublanie podzemných prameňov pod podlahou kostola.“
Pamiatkové výskumy priniesli podľa dostupných informácií pozoruhodné zistenia - našli sa stropné trámy, okenné otvory, pôvodné nivelety portálu a zvyšky omietok s konsekračnými krížmi z románskeho obdobia vzniku kostola.
„Pod sekundárnymi vrstvami omietok a náterov lode sa zachovali gotické a neskororenesančné maľby s figurálnymi výjavmi. Svätyňa má neskororenesančnú výmaľbu s bohatou ikonografiou a florálnou ornamentikou, iluzívnymi drapériami, námetmi zo Starého zákona, zobrazením Posledného súdu, alegóriami cností, erbami a latinskými citátmi. Nález zamurovaných neskorogotických kamenných článkov so zachovanou polychrómiou umožnil rekonštruovať pôvodnú podobu okien a vyskladať pastofórium. V súlade s výmaľbou bola oknám prinavrátená kružbová vitrážová výzdoba,“ priblížili zástupcovia farského úradu a ďalej uviedli, že práve vďaka úprave nivelety podlahy a stropu je dnes prezentovaný románsky portál a maľba madony s Ježiškom v tympanóne.
„Klasicistickú úpravu prezentujú maľby stropu lode s erbom Szent-Iványiovcov a drevené maľované obloženie empory. Fasáda získala pôvodný výraz s rytým a maľovaným lemom nároží a otvorov. Vďaka archívnej listine je zreštaurovaný aj latinský nápis na severnej stene. Obnovené a vhodne doplnené boli aj zvyšky historických dlažieb. Lokálne boli rekonštruované strechy vrátane umelecko-remeselnej obnovy makovice veže s krížom. Obnova a reštaurovanie priniesli pamiatke hodnoverný historický výraz a zároveň umožnili prezentovať novoobjavené hodnotné nálezy,“ dodali zástupcovia Farského úradu Liptovský Ján na portáli Kpr-fenix.sk.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť