Streda 15. 05. 2024 17:33:35 | Meniny má Žofia, Sofia

Dvadsaťdeväťročný skialpinista stratil na Čertovici orientáciu, zišiel zo značeného chodníka a zablúdil

V podvečerných hodinách v utorok 28. marca 2023 kontaktoval tiesňovú linku Horskej záchrannej služby 29-ročný slovenský skialpinista, ktorý sa vybral z Čertovice cez Kumštové sedlo na Chatu M. R. Štefánika, kde mal rezervované ubytovanie. Foto: Koláž SP 21 / Horská záchranná služba

Juliana Krčulová|29. marec 2023|14:03:15


Súvisiaci článok
Za štyri hodiny uložili policajti v Čadci 11 blokových pokút a dali fúkať takmer trom stovkám vodičov
Čítajte viac >

Horská záchranná služba na svojom oficiálnom webe informovala o zablúdenom 29-ročnom slovenskom skialpinistovi, ktorý sa vybral z Čertovice cez Kumštové sedlo na Chatu M. R. Štefánika, kde mal rezervované ubytovanie.

„V pásme nad lesom fúkal silný vietor, snežilo a pocitová teplota sa pohybovala hlboko pod bodom mrazu. Navyše v hmle stratil po prechode Kumštovým sedlom orientáciu, zišiel z hrebeňového tyčového značenia a zablúdil na južnej strane pohoria. Záchranári HZS sa snažili od neho získať GPS súradnice polohy, no tie, ktoré im poskytol, boli nepresné a rovnako lokalizácia jeho mobilného telefónu neúspešná,“ priblížili horskí záchranári a ďalej uviedli, že nakoniec sa operátorovi tiesňovej linky HZS spolu so záchranármi podarilo muža telefonicky navigovať, ako v telefóne, pomocou mapových podkladov, určiť aspoň svoju približnú polohu.

20230328_210805-scaled.jpg

Po zistení približnej lokality, kde sa skialpinista nachádzal, ho navigovali v zostupe popri potoku smerom na Jarabú, kam mu smerovali naproti terénnym automobilom a následne na lyžiach.

„Postup im komplikovali popadané stromy, ktoré bolo potrebné prepíliť a množstvo novonapadnutého snehu. Muž sa medzitým podľa inštrukcií dostal na zvážnicu, kde sa stretol so záchranármi, s ktorými zostúpil k autu a spoločne pokračovali do Domu HZS v Bystrej, kde bola záchranná akcia ukončená,“ uzavreli horskí záchranári.


Súvisiaci článok
Žilinský kraj potrápil v uplynulých dňoch silný vietor. Zasahovalo devätnásť hasičov s piatimi kusmi hasičskej techniky
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť