Primátor Žiliny Peter Fiabáne verí, že systém prinesie modernejší a efektívnejší spôsob informovania verejnosti a sprehľadní využívanie informácií. "Máme k dispozícii viacero údajov, ktoré je možné geograficky vyjadriť v mape. Pochádzajú najmä z rôznych pasportizácií, ktoré má mesto aktuálne spracované. Údaje sú spracované v rôznej kvalite a štruktúre, preto bolo potrebné hľadať vhodné riešenie, ako ich zjednotiť a dostať do spoločného digitálneho prostredia," vysvetlil.
Občania môžu v Geografickom informačnom systéme (GIS) vyhľadávať informácie z oblasti dopravy, správy zelene či verejného priestoru.
"Mapa napríklad umožňuje zistiť, kde všade v meste sa nachádzajú detské ihriská či športoviská. Zobrazuje vysadenú zeleň v meste spolu s informáciou, o aký konkrétny druh ide. Obyvatelia si vďaka systému vedia pozrieť polohu vozidiel zimnej údržby v skutočnom čase," uviedol primátor.
Pre lepšiu orientáciu a informáciu o území je systém doplnený o pravidelne aktualizované údaje katastra nehnuteľností, ortofotomapu, digitálnu termálnu ortofotomapu či samotný územný plán.
"Priestorové údaje sú usporiadané v mapových vrstvách, ktoré si môže používateľ vyselektovať podľa oblasti záujmu. Následne si mapovú zostavu uložiť do svojho zariadenia a vytlačiť na papier," vysvetlila hovorkyňa mesta.
Doplnila, že doteraz bol GIS v rámci prvotnej fázy prevádzky určený najmä pre prácu s údajmi v prostredí mestského úradu a v jeho organizáciách.
"Od marca je prístupný aj širokej verejnosti. Práca so systémom je intuitívna a jednoduchá. Systém nie je potrebné inštalovať, keďže je dostupný on-line prostredníctvom webového prehliadača. Verejnosť sa môže na GIS dostať z hlavnej stránky mesta alebo zadaním adresy https://gis.zilina.sk/ do internetového prehliadača," uzavrela Zigová.
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť