Piatok 13. 09. 2024 17:30:16 | Meniny má Ctibor

Graffiti, ktoré učarovali Martinčanom. Obdivujú ich aj turisti

Keď sa povie graffiti, obyčajne si predstavíme vandalmi nelegálne posprejované budovy, zničené fasády a zbytočné náklady na čistenie. Keď sa ale vysloví slovo graffiti v Martine, všetci si predstavia umelecké dielo na stene budovy. Takzvané muraly vytvorili „street art“ umelci a už pár rokov ich obdivujú nielen domáci. FOTO: Redakcia SP21 a Street Art Academy

D U|12. január 2022|16:49:06

Veľkoformátové maľby sa vynímajú na budovách v Martine, v kultúrnom centre Slovákov, veď kde inde by sa muraly pýtali viac?

Dvojica šikovných umelcov Martin Hríb a Branislav Urbánek zo Street Art Academy, si pred rokmi povedali, že by bolo fajn, vytvoriť v meste niečo netradičné. Mural. Od nápadu k realizácii je ale cesta dlhá. Najprv mapovali terén.

FOTO: Redakcia SP21

„Spravili sme si klasický prieskum v meste a na sídliskách, pripravili sme miesta, ktoré sú frekventované a ktoré oslovia čo najviac ľudí. Musia byť viditeľné, musia byť prispôsobené tomu, aby sa tá maľba dala zrealizovať, lebo väčšinou pracujeme na vysokozdvižných plošinách,“ hovorí jeden z autorov, Martin Hríb. Miesto aj tému dopredu konzultujú aj s členmi kultúrnej komisie, či s mestskými architektami.

FOTO: Redakcia SP21

Na Divadelnej ulici v centre mesta vznikol prvý mural. Jeho autorom je slovenský výtvarník a graffiti umelec Juraj Ďuriš. Mural symbolizuje priateľstvo Čechov a Slovákov. Veľká nástenná maľba vznikla pri príležitosti osláv 100. výročia Martinskej deklarácie a vzniku Československa. Obraz na ploche necelých 170 štvorcových metrov priniesol do Martina úplne nový vietor vo výtvarnom umení a obdiv Martinčanov si hneď získal. Autora inšpirovala folklórna fotografia. Mottom diela je: Doprava, či doľava, točí sa kruh, vždy držím ťa pevne – verný môj druh...

FOTO: Redakcia SP21

Druhý mural vznikol na bytovom dome v centre. Zdobí ho podobizeň Karola Plicku, významného fotografa, výtvarníka, filmového režiséra, folkloristu a hudobného vedca Karola Plicku.

FOTO: Redakcia SP21

Pavol Orságh Hviezdoslav bol zasa jasnou voľbou na Hviezdoslavovej ulici, pri Hviezdoslavovom parku. Táto realizácia trvala 5 dní, počas ktorých použili okolo 300 sprejov a fasádové farby.

Martinská teplárenská foto Street Art Academy.jpg FOTO: Street Art Academy

Ďalší mural v Martine je v areáli spoločnosti Martinská teplárenská. Motív je ekologický.

„Čo sa týka techniky maľby, tak používame sprejovú techniku, občas použijeme aj šablóny, pri muraloch to je ale úplné minimum, najviac používame techniku voľnou rukou, maľuje sa iba rukou, pri väčších formátoch používame aj štetce, akrylové farby, ale väčšinou maľujeme sprejmi s UV ochranou a občas veľkoformátové maľby aj lakujeme,“ dodáva Martin Hríb.

FOTO: Redakcia SP21

Cena muralu sa pohybuje v tisíckach eur, investícia je dlhodobá. „Je to na dlhšiu dobu, oživí to verejný priestor, skrášli prostredie,“ hovorí autor a dodáva, že pre mesto sú to dobre investované peniaze a reklama: „ľudia sa pri tom radi fotia a pomáha to aj turizmu.“

Umelci zo Street Art Academy sa chcú posunúť aj na sídliská, to sa zatiaľ podarilo na súkromnej ZUŠke na Ľadovni.

FOTO: Redakcia SP21

Každá realizácia je iná, každú si autori užívajú a radi spomínajú. No a Martinčania sa ešte majú na čo tešiť.

Samotnej tvorbe prvých muralov však predchádzali podujatia po celom Slovensku, ale aj v zahraničí, na ktorých sa schádzali umelci (grafiťáci, ilustrátori, akademickí maliari) a maľovali na plátno. Po asi 7 rokoch sa im žiadalo posunúť sa ďalej.

Priestor pre svoju tvorbu videli práve na sivých plochách panelákov a ošarpaných budov. Vtedy sa začali rokovania s mestom. Dôveru kultúrnej komisie pri Mestskom zastupiteľstve v Martine nesklamali, naopak, ľudia sú nadšení.


Súvisiaci článok
Majitelia martinských športovísk: Zníženie dane vítame
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť