Utorok 07. 02. 2023 11:33:36 | Meniny má Vanda

Za smrť Jozefa Chovanca nechcú v Belgicku nikoho stíhať. Žilinka žiada belgickú prokuratúru o informácie

Prokuratúra z belgického mesta Charleroi neplánuje za smrť Jozefa Chovanca nikoho stíhať, informuje spravodajca TASR v Bruseli. ZDROJ TASR. FOTO: Facebook / Jozef Chovanec, screenshot videa Oral Sk. Koláž SP 21

Erika Filekova|25. január 2023|09:00:15

Podľa stanoviska prokuratúry, ktoré v utorok 17. januára prevzal flámsky denník Het Laatste Nieuws, príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť tohto slovenského podnikateľa z Terchovej nenesú zodpovednosť.

Flámsky denník upozornil, že advokát vdovy po Jozefovi Chovancovi toto stanovisko považuje za nepochopiteľné a dúfa, že členov letiskovej polície napokon postavia pred súd.

O prípadnom ďalšom vyšetrovaní musí podľa verejnoprávnej televízie VRT rozhodnúť vyšetrujúci sudca. Ak to odmietne, právnik vdovy sa môže ešte odvolať. Až po skončení celého konania sa potom prípad vráti na súd, ktorý s konečnou platnosťou rozhodne, či bude v prípade niekto obžalovaný.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka požiadal listom belgickú generálnu prokuratúru pri odvolacom súde v Mons o oznámenie akýchkoľvek skutočností, týkajúcich sa aktuálneho stavu konania v súvislosti s vyšetrovaním úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca. Žilinka o tom včera informoval na sociálnej sieti.

"Rezortnú kolegyňu som zároveň požiadal o zaslanie konečného rozhodnutia vo veci, ak bola vec na území Belgického kráľovstva medzičasom skončená," doplnil.

Snímka obrazovky 2023-01-25 083730.png

Jozef Chovanec (38) zomrel v belgickej nemocnici 28. februára 2018 tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržaný bol v lietadle smerujúcom na Slovensko, lebo sa podľa očitých svedkov správal agresívne k členom posádky aj privolaným policajtom.

Príčinou smrti Jozefa Chovanca boli silné nárazy hlavou o stenu, ktoré mu spôsobili edém mozgu, vyplynulo z expertného posudku belgických lekárov, ktorý bol zverejnený vlani v marci. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca u neho vyvolala až injekcia podaná privolanými zdravotníkmi, ktorí sa ho snažili upokojiť po tom, ako si v zadržiavacej cele ubližoval.

V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, kde bol zadržaný. Je na nich vidieť, ako uprostred noci búcha hlavou o dvere cely a krváca. Potom vidieť, ako sa ho skupina policajtov pokúša spacifikovať, pričom tvár má zakrytú dekou. Policajti sa na tom podľa záznamu zabávali, pričom jedna policajtka zdvihla ruku v podobe nacistického pozdravu.

Snímka obrazovky 2023-01-25 083553.png


Súvisiaci článok
Podliaci v priamom prenose: Ktosi udal, že Kríž onkopacientov je nezákonný. Hanba!
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť