Policajné oddelenia dokladov počas štvrtka 1. a piatka 2. decembra 2022 prijali vyše 6 800 žiadostí o vydanie občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra začalo vydávať biometrické občianske preukazy s duálnym čipom od 1. decembra 2022, teda o mesiac skôr oproti pôvodnému zámeru. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR na svojom oficiálnom webe.
„Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú otlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát,“ povedal minister vnútra SR, Roman Mikulec.
Postup je rovnaký ako pri žiadosti o cestovný pas, ktorý v biometrickej kvalite vydáva Slovenská republika už pätnásty rok - žiadateľovi na oddelení zosnímajú podobu tváre a otlačky dvoch prstov z každej ruky.
Ministerstvo vnútra pripomína, že otlačky prstov zosnímané pri žiadosti o doklad neukladá v databázach, odstráni ich z informačného systému hneď po tom, ako si držiteľ vyhotovený doklad prevezme:
„Do čipu sa zapisujú údaje, ktoré sú uvedené v občianskom preukaze, teda meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, pohlavie, štátne občianstvo, adresa pobytu, ako aj číslo občianskeho preukazu a jeho platnosť. A, samozrejme, snímky tváre a otlačky prstov, nie však vo forme obrázkov, ale biometrických dát, ktoré dokážu prečítať len oprávnené osoby, ako je napríklad polícia,“ priblížili zástupcovia ministerstva.
Foto: Facebook / Ministerstvo vnútra SR
Redakcia SP 21 oslovila s otázkou, či na žilinskom oddelení dokladov v priestoroch Klientskeho centra Žilina, zaznamenali taktiež zvýšený počet žiadostí o vydanie nových biometrických občianskych preukazov, riaditeľa oddelenia dokladov Klientskeho centra Žilina, Rudolfa Červenca:
„Oddelenie dokladov OR PZ Žilina od 1. decembra 2022, odkedy sa vydávajú nové OP s biometriou, eviduje zvýšený záujem zo strany občanov o tento nový OP. V priemere na deň to vychádza cca o 30 žiadostí viac, ako sme evidovali v minulosti. Čo sa týka vekovej kategórie, tak tu sa jednoznačne nedá určiť, aká veková kategória žiada najviac o tieto OP, nakoľko evidujeme všetky vekové kategórie,“ priblížil našej redakcii riaditeľ oddelenia dokladov Klientskeho centra Žilina, Rudolf Červenec.
Novinkou, ktorú umožňuje duálny čip, taktiež použiteľný s čítačkou aj bez čítačky pomocou mobilného zariadenia s funkciou NFC, je možnosť prečítať si základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe:
„Už dnes sa na to dajú použiť voľne prístupné aplikácie, štát však čoskoro sprístupní vlastnú aplikáciu. Ministerstvo vnútra opakovane informuje verejnosť, že dosiaľ vydané staršie typy dokladov možno naďalej používať tak ako doteraz – klasickou či elektronickou formou, ako aj cestovný doklad v rámci Schengenu. K výmene dokladu by mali pristúpiť používatelia e-služieb, ktorí pravidelne využívajú elektronický podpis a doklad majú vydaný pred 20. júnom 2021. Certifikátom pre e-podpis na čipe týchto OP totiž uplynie platnosť najneskôr do 31. decembra 2022,“ uzavreli zástupcovia Ministerstva vnútra SR na oficiálnom webe.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť