Piatok 17. 05. 2024 23:20:41 | Meniny má Gizela, Aneta

Žiaci SOŠ v Námestove vybojovali prvenstvo na medzinárodnej robotickej súťaži

Študenti Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Námestove z odboru správca počítačových sietí / informatika a informačné systémy zažili vo štvrtok 10. novembra 2022 úžasný úspech na 16. ročníku medzinárodnej robotickej súťaže s názvom Trenčiansky robotický deň. Foto: SOŠ NO

Juliana Krčulová|3. december 2022|15:01:06


Súvisiaci článok
Návštevníci Vianoc v Budatíne môžu ozdobiť vianočný strom v areáli hradu
Čítajte viac >

Robotická súťaž sa podľa slov pedagogičky SOŠ NO, Daniely Joštiakovej, konala v priestoroch Expo Center v Trenčíne a vyhlasovateľom súťaže bolo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pod osobnou záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslava Bašku a primátora mesta Trenčín Mgr. Richarda Rybníčka.

„Súťažné tímy základných a stredných škôl z celého Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska súťažili v štyroch kategóriách: Follower Easy, Follower Hard, DoIt a FreeStyle. 97 tímov zo 40 základných a stredných škôl v súťažiach predstavilo 122 robotov. Jednotlivé súťažné kategórie sa líšili dĺžkou a obťažnosťou zadania a dráhy. Úlohou súťažiacich bolo naprogramovať roboty tak, aby v čo najkratšom čase prešli dráhu, ktorá pozostávala z rôznych prekážok,“ priblížila pedagogička Joštiaková.

Študenti zo SOŠ NO v zložení Maroš Vorčák (IV.Bsps), Peter Vorčák (IV.Bsps), Filip Metes (IV.Bsps), Milan Mikyta (IV.Bsps), Veronika Slaničanová (III.Bsps) a Lukáš Joštiak (II.Biis) predviedli svoje skvelé programátorské zručnosti, vďaka ktorým sa im v medzinárodnej konkurencii podarilo získať v kategórii DoIt úžasné 1. miesto.

„Z úspechov našich programátorov sa veľmi tešíme a srdečne im gratulujeme,“ dodala Daniela Joštiaková zo Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Námestove.

Postrehy študentov SOŠ NO zo súťaže:

„Celá sála bola plná programátorov a nadšencov programovania. Súťaže boli síce náročné, ale vďaka nášmu tímu sme sa spomedzi desiatok stredných škôl umiestnili na krásnom prvom mieste. Som rád, že som sa mohol zúčastniť a vyhrať takúto medzinárodnú súťaž,“ povedal Lukáš Joštiak.

„Veľmi sa mi páčilo, že sme si mohli robotov na jednotlivých tratiach párkrát odskúšať a zistiť tak, čo nám treba všetko doladiť. Páčilo sa mi aj to, že keď si všimli ako ľudia programujú robotické autíčko presne na labyrint, tak zmenili trať. Bolo super aj to, že sme mali dostatok času si všetko pripraviť a skontrolovať,“ uviedol Milan Mikyta.

„Moje pocity z tejto súťaže sú hlavne pozitívne. Páčilo sa mi ako to mali dobre a systematicky organizované a všetko tam išlo rýchlo. Vôbec som nečakal, že vyhráme prvé miesto,“ priblížil Maroš Vorčák.

„Každý tím mal tri súťažné pokusy, ktoré bolo možné využiť naplno na otestovanie dráhy pre najlepší čas. Podmienka bola prejdenie dráhy s najlepším časom. Na konci súťaže, keď si každý vyčerpal svoje pokusy, prišlo na rad vyhlasovanie cien. Základné školy a následne stredné po kategóriách. Disciplína DoIt (bludisko) bola posledná. Stojíme tam, tlieskame výhercom tretieho a druhého miesta. Keď sme počuli našu školu, ktorá vyhrala prvé miesto, boli sme veľmi nadšení. Pogratulovali sme si a išli po zaslúženú výhru. Latka je vysoko, škole chýba už len druhé miesto v tejto súťaži. Každý sa snaží mať to prvé. Prečo však tento úspech meniť?!“ uviedla Veronika Slaničanová

„Súťaž som si veľmi užil, ľudí som čakal oveľa menej, než ich reálne bolo,“ uzavrel Peter Vorčák.


Súvisiaci článok
Žiaci ZUŠ Rajec svojimi umeleckými výtvormi vdýchli obchodnému domu pravú vianočnú atmosféru (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť