Streda 07. 06. 2023 01:49:24 | Meniny má Róbert, Róberta

VIDEO: V žilinskom zastupiteľstve vznikla koalícia dvoch klubov a nezávislých poslancov

Poslanecké kluby žilinského mestského zastupiteľstva (MsZ) ZA naše mesto a za ZA vytvorili s piatimi nezaradenými poslancami koalíciu, ktorá má 16 členov. V 31-člennom zastupiteľstve tak budú mať tesnú väčšinu. Za druhého viceprimátora navrhli svojho človeka, rešpektovať však budú výber Petra Fiabáne.

Michal Filek|24. november 2022|11:09:02


Súvisiaci článok
Klub za ZA odmieta 60-percentné zvýšenie platu primátora Fiabáne. Zarábal by vraj viac ako premiér
Čítajte viac >

Za dôležité považujú poslanci sformulovanie programového vyhlásenia MsZ a primátora mesta, v ktorom sa verejne stanovia programové priority.

„Zároveň musí byť zabezpečené ich krytie v rozpočte mesta. V našom koaličnom bloku už na návrhu takého dokumentu pracujeme a sme rozhodnutí pozvať všetkých kolegov do spolupráce," uvádza sa vo vyhlásení.

Rokovanie o prioritách mesta na nadchádzajúce štyri roky vyvolá koalícia v najbližších dňoch.

„Ak ich naozaj myslíme vážne, musia byť zahrnuté už v rozpočte mesta pre rok 2023," skonštatovala vo vyhlásení.


Súvisiaci článok
Primátorovi K. N. Mesta navýšili plat o 50%. Súhlasili takmer všetci poslanci
Čítajte viac >

Otvorená zostáva otázka druhého viceprimátora.

„Menovanie viceprimátorov je výhradná právomoc primátora mesta, ktorú rešpektujeme. Pre nás je dôležité, aby viceprimátor bol kompetentný a dôveryhodný človek, ktorý nie je spájaný so žiadnou záujmovou skupinou. Avizovaná voľba poslanca Jána Ničíka zo strany pána primátora, ako prvého viceprimátora, tieto kritéria spĺňa.

V otázke druhého viceprimátora Peter Fiabáne avizoval, že vzíde zo strany zástupcov najsilnejšieho zoskupenia. Z našej strany ako najsilnejšieho bloku sme preto pánovi primátorovi navrhli na túto pozíciu človeka, ktorý je takisto nezávislý od lobistických skupín a spĺňa podmienku odbornosti. Konečné rozhodnutie je samozrejme na primátorovi a budeme ho rešpektovať. Rovnako prijmeme i možnosť, ak sa primátor rozhodne menovať len jedného svojho zástupcu."

Foto_2.jpg

Koalícia má aktuálne 16 členov, ktorými sú:

• Členovia poslaneckého klubu ZA naše mesto: Karol Haas, Dominik Hriník, Ján Ničík, Ján Pažický, Vladimír Randa, Peter Steinhübl.

• Členovia poslaneckého klubu za ZA: Zuzana Balogová, Soňa Turčányiová, Ľubo Bechný, Dušan Maňák, František Talapka.

• Nezaradení poslanci, ktorí nebudú členmi žiadneho poslaneckého klubu a zároveň budú členmi spoločnej koalície: Peter Cibulka, Peter Čerňan, Anton Kozlík, Ľuboš Plešinger, Ján Rzeszoto.


Súvisiaci článok
Branislav Delinčák: Mojou ambíciou je, aby sa rozdiely medzi mestom a mestskými časťami stierali
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť