Výsadba je realizovaná predovšetkým ako prícestné stromoradia a aleje v okolí centra mesta, cintorínov a priemyselných zón. Samotná realizácia sa uskutočňuje v dvoch etapách, pričom prvá začala minulý mesiac. Druhá etapa bude pokračovať na jar budúceho roka. Použité druhy drevín sú odolné voči klimatickým zmenám a škodcom. Zdravotný stav a vitalita drevín bude pravidelne monitorovaná.
„Mestu Žilina nie je ľahostajná aktuálna klimatická situácia a aj takýmito postupnými krokmi sa snažíme prispieť v boji s klimatickými zmenami a zlepšiť tak životnú úroveň obyvateľov mesta. Som veľmi rád, že sme túto nanajvýš aktuálnu tému poňali ako prioritu a usilujeme sa realizovať opatrenia, ktoré sa budúcom období ukážu ako veľmi správe a pozitívne,“ povedal primátor mesta Peter Fiabáne.
V rámci realizovaného projektu mesto v nasledujúcich dňoch vysadí v Lesoparku Chrasť aj ďalších 175 stromov, z toho 85 kusov sliviek, čerešní, višní, jabloní, hrušiek, 48 kusov ihličnatých stromov (borovice, duglasky, jedle, smrekovce, smreky) a 40 kusov ostatných listnatých stromov ako napríklad brestov, líp malolistých, dubov zimných, platanov, javorov a jelší. Stromy pribudnú v lesoparku na lúke pri vojenskom pamätníku, v pásme pravostranného prítoku potoka Všivák z lesoparku, za Paľovou búdou a vodojemom Chrasť. Celková investícia do výsadby nových stromov v žilinskom lesoparku je takmer 35-tisíc eur.
Doplňujúce informácie:
Početnú výsadbu líniových stromov mesto realizuje počas trvania projektu Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina podporeného v rámci Nórskych grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. V rámci projektu za celkom 1,3 mil. eur realizuje žilinská samospráva mnohé aktivity, napríklad nákup a inštaláciu mobilnej zelene v meste, znovuvysadenie časti lesa v Zástraní, vybudovanie parčíku pred mestským úradom či zelenej strechy na budove úradu. V polovici septembra žilinská samospráva otvorila v rámci projektu revitalizovaný Park sv. Juraja, ktorý sa zmenil na biopark. Vďaka grantu mesto nakúpilo aj časť potrebných nádob určených na zber biologicky rozložiteľného odpadu, ktoré boli umiestnené vo vybraných lokalitách mesta. Jednou z ďalších projektových aktivít bolo aj zníženie energetickej náročnosti budovy Materskej školy A. Kmeťa. Významnou súčasťou projektu je taktiež tvorba Stratégie adaptácie mesta Žilina na zmenu klímy. Ide o významný dokument, ktorého hlavným cieľom bude zlepšovať pripravenosť mesta čeliť nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy pomocou návrhu vhodných adaptačných opatrení.
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť