Nedeľa 03. 12. 2023 19:53:08 | Meniny má Oldrich

Na mieste, kde zavraždili Daniela Tupého otvorili Pamätník obetiam extrémizmu

Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží v Bratislave dostalo nový vzhľad. Neupravenú asfaltovú plochu, na ktorej parkovali autá, nahradil zelený priestor s výhľadom na Dunaj a historické centrum Bratislavy. Na utorkovom slávnostnom otvorení sa zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Projekt aj samotnú obnovu okolia pamätníka, ktorý pripomína vraždu študenta Daniela Tupého, zastrešili hlavné mesto spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) v rámci programu Živé miesta. TASR o tom informovala Annamária Krchňavá z MIB. TEXT A FOTO: TASR

TASR|28. september 2022|11:00:05


Súvisiaci článok
V prípade vraždy Daniela Tupého nastal po sedemnástich rokoch veľký zvrat
Čítajte viac >

V prvej fáze sa z okolia pamätníka presunuli neregulovane parkujúce autá na vedľajšie parkoviská, v druhej fáze sa spevnené betónové a asfaltové plochy zmenili na zelený park. Ako priblížil MIB, vznikol trávnik s rozlohou takmer 15 000 štvorcových metrov, upravili sa chodníky pre peších, vysadilo sa deväť nových stromov, pribudlo chýbajúce osvetlenie aj bratislavské lavičky.

"Prajem si tiež, aby toto miesto, ktoré nám už navždy bude pripomínať smutnú tragédiu Daniela Tupého, bolo aj miestom spomienky a uvedomenia si vzácnosti života a všetkých tých dôležitých hodnôt, ktorými by sme mali naše životy napĺňať," uviedla na otvorení prezidentka. V príhovore sa ospravedlnila rodičom Daniela Tupého za to, že sa dosiaľ nepodarilo objasniť vraždu ich syna. Želá si, aby bol skutok vyšetrený a páchatelia potrestaní.

20222709_pamatnik_extremizmus_09903688 otec danniela tupého.jpg

Zámerom architektonického návrhu z ateliéru Kataríny Monček bolo ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje samotnému pamätníku, ale naopak, podporuje a dopĺňa jeho prítomnosť na nábreží Dunaja v centre mesta. "Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa zvýraznila dôležitosť tohto miesta. Takto upravená trávnatá plocha poskytuje lepšie možnosti na oddych pod korunami stromov a ponúka nový zážitok na nábreží Dunaja s výhľadom na Bratislavský hrad," vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z MIB.

Terénne modelácie majú podľa autorky Kataríny Monček metaforicky znázorňovať vplyv násilného činu na hladinu spoločnosti, pričom vyvoláva reakciu podobne ako dopad jedinej kvapky na vodnú hladinu. Križovanie hlavných komunikácií má vyjadrovať stret rôznych názorov.

Pamätník navrhol architekt Pavol Brna a vytvoril ho sochár Pavol Dubina. Na Tyršovo nábrežie ho osadili v roku 2006, rok po vražde študenta Daniela Tupého. Dielo symbolizuje letiaceho vtáka, ktorému v rozlete zlomia krídlo.


Súvisiaci článok
Vraždu Jána Kuciaka bude súd prejednávať 16-krát, od septembra do januára
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť