Hlucháň vo Veľkej Fatre sa správa čudne. Namiesto párenia sa predvádza turistom

Strážcovia Veľkej Fatry na Facebooku uvádzajú, že v poslednom čase sa na verejných sieťach rozšírili fotografie hlucháňa hôrneho, ktorý sa rád predvádza a necháva sa fotografovať turistami. Robí tak v čase, kedy by mal tokať a ohurovať sliepky. No on radšej ohuruje turistov. Zvykol si na nich, no mali by si uvedomiť, že mu tým spôsobujú stres a škodia mu. Ak ho uvidíte, odíďte! ILUSTRAČNÉ FOTO: Národný park Veľká Fatra

Michal Filek|3. máj 2023|09:15:21

Na sociálnych sieťach sa množia zábery chráneného hlucháňa hôrneho z Veľkej Fatry, ktorý stratil plachosť. Ide vraj o konkrétneho jedinca, ktorý sa nespráva tak, ako by sa za bežných okolností mal.

„Každé jeho vyrušenie mu spôsobuje nadmerný stres a zbytočnú hormonálnu záťaž. Namiesto toho, aby svojím tokom ohuroval sliepky a mal možnosť sa rozmnožiť, svoju energiu míňa na turistov a neetických fotografov, ktorý ho rušia fotením, hlukom, natáčaním videí z čo najmenšej vzdialenosti, ktoré následne zverejňujú na sociálnych sieťach,“ informovali strážcovia Veľkej Fatry.

Turisti popri tom neváhajú zverejňovať jeho presnú lokalitu a prichádza ich k nemu čoraz viac.

„Chceme vás poprosiť a zároveň upozorniť, že mu len škodíte a je tu veľké riziko jeho uhynutia dôsledkom naháňania lajkov na internete,“ upozorňujú strážcovia.

Dodávajú tiež, že je to aj porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny, nakoľko dochádza k vyrušovaniu chráneného živočícha v jeho najkritickejšom a najdôležitejšom období jeho života.

„Posledné fotky dokonca ukazujú, že už má poškodený chvost a chýbajú mu pierka. Buďme teda tolerantný a obchádzajme miesta s výskytom týchto krásnych vtákov a skúsme mu dopriať chvíľku pokoja bez ľudí, nech si v kľude nájde svoju družku. Tá je plachejšia a tam kde je človek sa určite nepriblíži.“

Prečo sa inak plachý živočích takto správa?

Strážcovia Veľkej Fatry tvrdia, že hlucháne sú všeobecne veľmi plaché vtáky, ktoré sa za bežných okolnosti ľudí boja. Tieto hormónmi popletené jedince majú poruchu extrémneho hromadenia testosterónu. Človeka považujú za svojho soka, ktorého sa snažia odohnať z tokaniska, a útočia na neho. V záplave hormónov si neuvedomujú, že človek je proti nim v silovej prevahe, čo sa už v minulosti mnohým hlucháňom vypomstilo.

„Ak nabudúce uvidíte takéhoto hlucháňa, prosím odíďte a nezdržuje sa pri ňom. Miesto jeho pobytu zachovajte v anonymite. Nechajte si ho pre seba a spomínajte. Pomôžete nielen k záchrane života konkrétneho hlucháňa ale aj k záchrane hluchánieho rodu. Ďakujeme!“


Súvisiaci článok
Chodník z Tiesňav do Sedla Podžiar do polovice augusta nepoužívajte. Rušili by ste hniezdiace živočíchy!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť