Utorok 16. 08. 2022 22:09:15 | Meniny má Leonard

Na výstave v Múzeu kysuckej dediny predstavili i novú publikáciu o plemenách

Komplexný prehľad národných plemien hospodársky významných zvierat predstavuje nová publikácia Slovenský statok - slovenské plemená hospodárskych zvierat. Do života ju uviedli v nedeľu v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke počas šiesteho ročníka Chovateľského dňa - Dňa slovenských plemien. FOTO: Múzeum kysuckej dediny

TASR|3. júl 2022|16:52:02

Publikácia Michala Straku na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad národných plemien zvierat - koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Ľudia sa v nej dočítajú o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdu v nej charakteristiku jednotlivých plemien, ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Knihu uviedol do života moderátor Ján Škorňa.

"Chovateľský deň sa v múzeu uskutočnil už po šiesty raz, pričom dva roky sme mali prestávku pre rôzne protipandemické opatrenia," uviedla pre TASR Miroslava Jančulová z Kysuckého múzea.

Podujatie je podľa nej zamerané hlavne na pôvodné slovenské hospodárske zvieratá, ako sú kravy, iný hovädzí dobytok, kone, ovce, kozy a hydinu. "Návštevníci mohli vidieť holuby, psy, sliepky, husi a zajace," doplnila s tým, že súčasťou podujatia bola i kuchyňa starých materí, svätá omša a vystúpenia folkloristov.

Cieľom akcie je propagácia slovenských plemien zvierat, ktorých je pomerne málo, ich chovu sa totiž u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik.


Súvisiaci článok
Na úpravu Parku Frambor získali kosačku
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť