Príbehy miestnych o prepadnutej krčme, nezamŕzajúcom potoku či svetlonosoch dávajú tomuto miestu zvláštnu silu a tajomnú atmosféru. Presvedčili sme vás o tom aj v minulých článkoch.
Juraj Šerík, umelecký drotár zo Žilinského kraja, sa na sociálnej sieti podelil o ďalšie pokračovanie pátrania po histórii kríža. Na okraji dlhopolského chotára stojí železný Čierny kríž, ktorého pôvod a účel zostávajú záhadou. Podľa ústnej tradície ho dal postaviť Imrich Mičura s manželkou, no dôvody sú nejasné. Miestni spomínajú legendy o krčme, ktorá sa mala prepadnúť do močiaru ako boží trest za tance počas pôstu, ale aj o zaniknutej osade Jandík a ďalších.
„Zo starých čias sa nezachovali žiadne písomné záznamy, no minule mi môj 83-ročný otec Juraj Šerík narodený v Dlhom Poli (1942) vyrozprával príbeh, ktorý sa mu hlboko vryl do pamäti," priblížil Šerík.
Ako 10-ročný chlapec šiel so svojou mamou Máriou zbierať seno na miesto zvané Krčmárovo. Práve keď sa chystali viazať batoh so senom, strhol sa nečakaný, silný vietor. Vietor zúril a Juraja zachránila len matkina duchaprítomnosť. Tá mu prikázala chytiť sa červeného smreka, kým víchrica neustala. Neďaleko všetkého stál tento nemý svedok - čierny železný kríž.
Bola to len náhoda? Alebo dôkaz, že miesto nesie v sebe niečo viac, než sa na prvý pohľad zdá? Krčmárovo možno ukrýva zabudnutý príbeh, ktorý čaká na objavenie. Ak ste niečo podobné zažili, poznáte starú povesť či legendu z tohto miesta, podeľte sa o ňu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť