V našich predchádzajúcich článkoch sme vás informovali, že Juraj Šerík, umelecký drotár zo Žilinského kraja, pátra po histórii kríža v dlhopolskom chotári. Rád by sa o tejto oblasti dozvedel viac informácií, hlavne z toho dôvodu, že tam neskôr plánujú vybudovať oddychovú zónu s lavičkami a informačnými tabuľami o histórii spomínaného kríža. Ako pátranie pokračuje a čo majú nové? Podelil sa o to na sociálnej sieti.
„Do rúk sa nám dostala veľmi vzácna kniha Kronika rodu Mučurovcov a tu hľadáme odpovede na mnohé otázky. Dozvedáme sa, že otec Imricha Mičuru sa volal Ján Mičura a bol dvaktát ženatý," prezradil Šerík. Jeho druhá žena bola Dorota Jandzíková. Kým bola a aká je jej spojitosť s osadou Jandík? Pochádzala z osady Jandík? Nesie jej meno zabudnutú stopu? Pani zo Žiliny si matne spomenula, že mama jej otca mala rovnaké priezvisko a pochádzala z lazov Veľkého Rovného. Ide o prvé náznaky prepojenia alebo je to slepá ulička?
Prepadnutá krčma - len legenda?
Miestni obyvatelia dodnes volajú isté miesto "Krčmárovo". No aké sú jeho historické korene? Kronika rodu Mičurovcov na strane 121 opisuje staré spomienky, ktoré naznačujú, že v danej oblasti sa kedysi vyberalo mýto. Mohla tu naozaj stáť starodávna krčma? Ak patrila Jandíkovcom, dávalo by to zmysel. No ak existovala, prečo zmizla bez stopy?
Stratené dôkazy
Pátranie v cirkevných záznamoch v Dlhom Poli neprinieslo podľa slov Šeríka žiadne odpovede. Dokumenty z tohto obdobia sa nezachovali a miestni o tejto téme radšej mlčia. Obecné záznamy z tej doby taktiež chýbajú. Vedia len to, že v tomto období tu pôsobil farár Ľubovít Gašpar Zaosek (1874-1908) a kaplán Štefan Jančovič (1901-1907).
Staré listy - posledná nádej?
„Listy drotárov, ktoré posielali domov, môžu skrývať zmienky o kríži, krčme či osade Jandík. Alebo sa ďalšie informácie nachádzajú skryté v starých archívoch? Má niekto vo svojej rodine takéto písomnosti? Môže sa v nich ukrývať kľúč k odhaleniu pravdy?" priblížil Šerík.
Tajomstvo teda ešte nie je odhalené. Záhada kríža z roku 1904 v dlhopolskom chotári zostáva nevyriešená. Každá spomienka, každý detail môže byť rozhodujúci. Ak máte informácie, pátrajte, pýtajte sa a zdieľajte.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť