Nedeľa 13. 04. 2025 21:03:21 | Meniny má Aleš

Odstrel 350 medveďov pobúril ochranárov, Greenpeace žiadajú Fica, aby to zastavil

Greenpeace spúšťa petíciu proti plánovanému odstrelu 350 medveďov na Slovensku. Organizácie varujú pred negatívnymi dopadmi na ekosystém Karpát a kritizujú vládu za ignorovanie vedeckých riešení a osvedčených metód ochrany prírody.

TASR|11. apríl 2025|08:00:08

Ilustračné foto. Zdroj: pexels.com

Súvisiaci článok
Greenpeace kritizuje rozhodnutie vlády o zásahu do populácie medveďov
Čítajte viac >

Slovenská aj poľská pobočka Greenpeace spúšťajú pre plánovaný odstrel 350 medveďov zbieranie podpisov pod otvorený list, ktorý adresujú premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) a európskemu komisárovi pre životné prostredie.

Plánovaný odstrel medveďov, ktorý schválila vláda, môže mať podľa nich negatívny vplyv na celý karpatský región a môže byť v rozpore s európskou legislatívou. Plán považujú za absolútne bezohľadný a za ďalšiu alarmujúcu ukážku zlyhávania ochrany prírody.

„Medvede nepoznajú hranice, voľne sa pohybujú naprieč krajinami. Nový plán Slovenska bude mať dôsledky ďaleko za jeho územím a priamo ohrozuje populácie medveďov v susedných krajinách, ako je napríklad Poľsko. Rozsiahly odstrel medveďov na Slovensku môže zničiť desaťročia práce na ich ochrane v Karpatoch a v Európe,“ podotýka riaditeľ kampane pre biodiverzitu Robert Cyglicki.

Organizácia zároveň kritizuje, že sa vláda rozhodla ignorovať osvedčené opatrenia, ako predchádzať konfliktom medzi medveďmi a ľuďmi, pričom namiesto uprednostnenia vedecky podložených riešení avizuje masový odstrel. Hoci si organizácia uvedomuje zvýšený počet hlásení o stretoch a útokoch medveďov na Slovensku a ich prítomnosť v blízkosti ľudských sídel, je presvedčená, že bezpečnosť ľudí by sa mala zaisťovať prostredníctvom vedecky podložených stratégií, nie politicky motivovaných krátkodobých riešení.


Súvisiaci článok
Ochranári sa domnievajú, že v odchytových zariadeniach na Liptove týrajú medvede
Čítajte viac >

Organizácia zároveň pripomína, že medveď hnedý zohráva v karpatskom ekosystéme kľúčovú úlohu. Pomáha udržiavať rovnováhu a zdravie prírodných biotopov tým, že reguluje populácie koristi a prispieva k regenerácii rastlín. Všetky populácie medveďa hnedého v EÚ vrátane tých na Slovensku sú prísne chránené podľa smernice EÚ o biotopoch.

Vláda začiatkom apríla vyhlásila pre výskyt medveďa mimoriadnu situáciu v niekoľkých okresoch. Schválila aj mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého v počte 350 jedincov na základe správy Štátnej ochrany prírody SR.

Rozhodnutie vlády o medveďoch kritizuje napríklad aj občianska iniciatíva My sme les a organizácie Aevis, WWF Slovensko a Via Iuris. Tento krok považujú za nesystémový, ktorý situáciu nerieši, ale môže ju zhoršiť. Hovoria o neodbornom rozhodnutí a neefektívnom opatrení. Riešiť treba podľa nich predovšetkým základný problém, a to vnadiská.


Súvisiaci článok
Poľnohospodárov na Liptove „terorizuje“ skupina medveďov. Chodia na družstvo, zamestnanci majú strach
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť