Streda 02. 04. 2025 03:27:06 | Meniny má Zita

Žilinčania prinesú do Japonska jedinečnú expozíciu: Prastaré duby očaria návštevníkov EXPO 2025 v Osake

Príbeh prastarých dubov, ktoré sú staršie než egyptské pyramídy, sa začal pred deviatimi rokmi v Moravsko-sliezskom kraji, kde boli objavené čierne kmene staré viac ako 6 500 rokov. Vzácne stromy sa teraz stali súčasťou ambiciózneho projektu Les civilizácií, ktorý bude jednou z hlavných atrakcií výstavy EXPO 2025 v Osake. Tento historický projekt, na ktorého príprave sa podieľalo aj žilinské architektonické štúdio, zahŕňa 133 kmeňov subfosílnych dubov, ktoré budú prezentované ako prírodná kronika našej planéty.

Juliana Krčulová|31. marec 2025|12:00:06

Zdroj: Subfossil Oak/Filo BIM Studio

Súvisiaci článok
Vlci sú nachystaní na „nitriansku výzvu“: Pripravujeme sa na tuhý boj a výbornú sériu, hovorí tréner Bartovič
Čítajte viac >

V rámci svetovej výstavy EXPO 2025 v japonskej Osake sa predstaví unikátna expozícia, ktorá bude mať aj výraznú slovenskú stopu. Návštevníci sa môžu tešiť na stromy staršie než egyptské pyramídy - čierne duby, ktoré sú svedkami konca doby ľadovej. Tieto fascinujúce stromy, staré až 6 500 rokov, budú jedným z hlavných lákadiel výstavy.

Z hĺbky zeme na svetovú scénu

Príbeh týchto vzácnych dubov sa začal pred deviatimi rokmi v Moravsko-sliezskom kraji, kde pri výstavbe bioplynovej stanice objavili čierne kmene, ktoré sa ukázali byť staré tisíce rokov. Narazili na ne asi šesť metrov pod zemou, pričom odborníci zistili, že ich hodnota sa pohybuje v miliónoch eur. „Celková hodnota exponátov presahuje 44 miliónov eur. Tá historická je nevyčísliteľná,“ uviedol Marek Noga, majiteľ spoločnosti Subfossil Oak, ktorá má ako jediná na svete legálny prístup k týmto vzácnym drevinám.

h.jpg Zdroj: Subfossil Oak/Filo BIM Studio

Les civilizácií: Výzva aj pre architektov

Expozícia, ktorá nesie názov Les civilizácií, sa stane jedným z najprestížnejších projektov EXPO 2025. Pod vedením slovenského architekta Tomáša Fila zo žilinského Filo BIM Studia vznikla výstava 133 kmeňov subfosílnych dubov, ktorá sa zameriava na tieto neobyčajné stromy. Ich obrovské kmeňové kusy, ktoré vážia od štyristo kilogramov až do 1,5 tony a merajú jeden až tri metre, prešli dlhým procesom prípravy. „Na prípravu architektonického návrhu sme mali zhruba tri mesiace. Bola to obrovská technická a kreatívna výzva,“ priblížil architekt Tomáš Filo zo žilinského Filo BIM Studia, pod ktorého vedením vznikol projekt s názvom Les civilizácií, a ďalej doplnil: „Požiadavkou Japoncov bolo, aby inštalácia vydržala aj extrémne podmienky, ako sú zemetrasenia či tajfúny,“ objasnil Filo s tým, že ďalšou výzvou bola preprava vzácnych a monumentálnych dubov do Osaky. V desiatich lodných kontajneroch putovali zhruba dva mesiace.

g.jpg Zdroj: Subfossil Oak/Filo BIM Studio

Zaujímavosti a výskum prastarých stromov

Čierne kmene nie sú namaľované ani spálené - ich tmavý vzhľad je výsledkom karbonizácie. Ak by boli pod zemou dlhšie, premenili by sa na uhlie. „Na svetovej výstave v Dubaji sa našli aj takí, ktorí sa pri kmeňoch modlili, iní ich dokonca objímali. Tvrdili, že z nich vyžaruje zvláštna energia,“ zaspomínal Noga. Tieto stromy sa stali prírodnými kronikami našej planéty a vedci z celého sveta ich skúmajú, aby na základe letokruhov zistili, aké klimatické podmienky panovali pred tisíckami rokov. V jednom z kmeňov sa dokonca objavili starostlivo uložené žalude, čo ukázalo, že veveričky, ktoré ich schovávali, sa nezmenili: „Takže aj veverička spred viac ako šesťtisíc rokov bola rovnaká sklerotička ako tá dnešná,“ zasmial sa Noga.

f.jpg Zdroj: Subfossil Oak/Filo BIM Studio

Cieľom je svetový rekord

Projekt Les civilizácií má ambiciózny cieľ prilákať veľkú časť návštevníkov EXPO 2025, ktorého oficiálne odhady uvádzajú až 30 miliónov návštevníkov. Česko-slovenská expozícia sa usiluje prilákať až tretinu z tohto počtu. A to nie je všetko - tím organizátorov sa usiluje o zápis tohto historického projektu do Guinnessovej knihy rekordov. Po skončení výstavy sa časť exponátov presunie do múzeí a galérií po celom svete, kde nájdu uplatnenie v oblasti vedy, umenia a kultúry.

010005.jpg Zdroj: Subfossil Oak/Filo BIM Studio


Súvisiaci článok
Kultúrne podujatia tento týždeň: Očarí vás Svadobná show aj diela Hansa Zimmera
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť