Streda 12. 02. 2025 07:52:14 | Meniny má Perla

Žilina chce Rómom zbúrať unimobunky a opraviť 9 bytov. Niektorí ich chcú radšej integrovať

V kolónii na Bratislavskej ulici v Žiline žijú Rómovia dlhodobo. V roku 2016, kedy jednu bytovku s nájomnými bytmi zničil požiar, však časť z nich presťahovali do unimobuniek kontajnerového typu. Celkovo tam osadili 12 unibobuniek, plus dve ako sociálne zariadenia. Šesť z nich sa už podarilo ostrániť. Už v roku 2009 tam vzniklo aj poschodové bunkovisko so 16-timi unimobunkami. Tie sú však už v stave, ktorý nie je vhodný na bývanie. Obyvatelia hovoria o zatekajúcej streche, potkanoch i šváboch. Mesto chce preto unimobunky ostrániť a zrekonštruovať 9 bytov v tehlových bytovkách priamo v kolónii, kam tieto rodiny presťahuje. Nie všetkým členom sociálnej komisie sa však nápad pozdáva. Navrhujú skôr zrušenie „gheta“ a okamžitú integráciu Rómov do iných mestských častí.

Michal Filek|11. február 2025|11:00:06

Zdroj: Ľubo Bechný

Súvisiaci článok
VIDEO Uzdravenú orlicu, ktorú liečili v Záchrannej stanici v Zázrivej, vrátili do prírody
Čítajte viac >

„Zámerom mesta je objekty odstrániť a obyvateľov presunúť do iných priestorov v súlade s platnými pravidlami,“ uviedla hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Ondrášová.

Jedným z členov sociálnej komisie, ktorí sú za čo najrýchlejšie rozpustenie kolónie a integráciu Rómov, je predseda miestneho červeného kríža Martin Brňák.

Brňák sa pre médiá vyjadril, že mestu chýba vízia riešenia Bratislavskej ulice ako segregovanej časti mesta. Podľa neho by mala radnica vytvoriť takýto dokument – strategický dokument inklúzie, ktorým by vybrali rodiny, ktoré sú schopné okamžitej integrácie a odsťahovania sa z Bratislavskej ulice. A s tými, ktoré toho nie sú schopné, by malo mesto začať pracovať.

„Voláme po tom, aby Bratislavská v takom stave, v ako je, zanikla,“ vyjadril sa pre MY Žilinské noviny.

Podľa neho je totiž návrh mesta len krátkodobým riešením zanedbaného technického stavu nehnuteľnosti. Celkový problém vylúčených skupín obyvateľstva, ktoré tam žijú, to však nevyrieši.

IMG_6866.jpg Zdroj: Ľubo Bechný

Materiál mesta na komisii podporil jej predseda Ľubomír Bechný. Ten tvrdí, že integráciu podporuje aj on. Veď už ju v súčasnosti aj robia. Ale je to skôr beh na dlhú trať a nedá sa urobiť okamžite.

„Súbežne treba pracovať na zlepšení života v priestore Bratislavskej. Som proti novej výstavbe, ale podporujem sanáciu bytov, ktoré sa tam už nachádzajú. Mesto je povinné sa o svoj bytový park starať, máme trvale vyše 200 žiadostí o bývanie a mesto žiadne nové byty nestavia. Preto vítam a podporujem materiál pripravený pánom prednostom na vyriešenie problému nedôstojného bývania v unimobunkách už v roku 2025,“ povedal pre SP 21 Bechný.

470547558_10162626475124923_99597438410306441_n.jpg Predseda sociálnej komisie Ľubo Bechný. Zdroj: Facebook/Ľubo Bechný

Predseda komisie dlhodobo upozorňoval na katastrofálne podmienky obyvateľov Bratislavskej, najmä tých, ktorí žijú v unimobunkách.

„Po mojom dlhoročnom úsilí prispieť ku kultivácii prostredia na Bratislavskej ulici – kolónke, vedenie mesta vypočulo moje prosby a prišlo s riešením, ktoré má ambíciu radikálne zmeniť podmienky života v kolónke k lepšiemu pre viacero obyvateľov.

Cieľom je odstránenie poschodových unimobuniek tzv. bunkoviska z roku 2009, je to objekt postavený zo 16 obytných kontejnerov, a potom aj 6 tzv „Chomových“ kontejnerov, ktoré boli postavené na prechodné obdobie jednej zimy po požiari v roku 2016. Z pôvodných 12 sa podarilo 6 odstrániť už v minulosti. Podotýkam, že sú to stavebné bunky bez vody a sociálneho zariadenia.“

IMG_6860 Chomove unimobunky foto Lubo Bechny.jpg Zdroj: Ľubo Bechný

Takéto bývanie, podľa poslanca, nezabezpečuje dôstojné ubytovanie a neumožňuje kvalitný život. Staré unimobunky sa rozpadávajú, padá tam strecha, behajú potkany a sú ohrozené životy detí. Tie novšie zase, vraj, nemajú sociálne zariadenia, ani pitnú vodu. „Ľudia sú tam natlačení a deti nemajú dostatočný priestor na robenie úloh do školy,“ opisuje Bechný.

Aby sa zámer mesta zbúrať unimobunky a obyvateľov presťahovať do deviatich bytov v rámci kolónie podarilo zrealizovať, je potrebné byty opraviť. Na tri mesto peniaze má. Na opravu zvyšných šiestich plánuje použiť peniaze, ktoré získa predajom iného mestského bytu na rovnakej ulici.

IMG_6859 poschodova foto Lubo Bechny.jpg Zdroj: Ľubo Bechný

Mesto, aj Bechný takéto riešenie podporujú. Práve on sa už roky snaží prostredie na Bratislavskej ulici kultivovať. Ako sám hovorí, je tam už čistejšie, vybudovali futbalové ihrisko, asfaltovú cestu, aj verejné osvetlenie. Dokonca vraj Rómovia už aj čiastočne separujú odpad.

„Mojim snom je, aby tam opäť po rokoch začala chodiť poštárka a aby sa cítila bezpečne. Niektoré oficiálne dokumenty, napr. predvolania na súd, sa niekedy obyvateľom kolónky nedostanú do rúk a potom vznikajú rôzne problémy,“ vyjadril na záver želanie Ľubo Bechný.


Súvisiaci článok
Tunel Višňové možno otvoria už tento rok. Pripustil Ráž u Závodského
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť